2. listopadu 2010 11:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda uvalí na emisní povolenky daň 32 procent, dosud byly zdarma

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | foto: Shutterstock

PRAHA Kabinet premiéra Petra Nečase navrhl zdanit emisní povolenky sazbou 32 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Návrh je součástí širšího plánu zabránit výraznému zvyšování cen
elektřiny v nejbližších letech a předpokládá, že daň by se každý rok
vypočetla z tržní ceny k 28. únoru.

Za očekávaným růstem cen elektřiny je z valné části podpora
fotovoltaiky. Vláda chce udržet zvýšení cen elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta. Aby mohla tento slib splnit, potřebuje si zajistit peníze.

Vládní návrh počítá s tím, že daň by se vztahovala pouze na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany. Taková podmínka znamená, že velkou část zátěže ponese státem vlastněný ČEZ. U těch subjektů, které produkují elektřinu i teplo, se má navrhovaná daň vztahovat pouze na povolenky vydané proti výrobě elektřiny. Návrh by podle předpokladů měla do konce příštího týdne schválit sněmovna.

Čtěte více:


V letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek měly dosáhnout kolem 90 miliard korun. Původně plánoval stát tuto část emisních povolenek za roky 2013 až 2020 poskytnout podnikům zdarma. Uvažovaný krok tak bude mít dopad na náklady a zisk elektrárenských společností, neboť ekologické investice budou nuceny financovat ze svých zdrojů.

V současné době povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma, a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech. Kupříkladu ČEZ dostal podle ekologů za roky 2008 a 2009 pro
svá zařízení povolenky v hodnotě zhruba 2,9 miliardy korun.


Lidovky.cz, ČTK