Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda v demisi rozhodla o koupi bývalého sídla Economie za 300 milionů

Premiér v demisi Jiří Rusnok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Jiří Rusnok. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Vláda v demisi jednomyslně schválila koupi budovy na pražské Letné pro Úřad práce za cenu 299 milionů korun. Většina částky půjde podle premiéra Jiřího Rusnoka z evropských peněz. Do bývalého sídla vydavatelství Economia na Praze 7 se mají nově sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.

Premiér Rusnok uvedl, že jeden z hlavních důvodů, který vládu přesvědčil, byla "unikátní možnost" vyřešit dlouhodobý problém dislokace ústředí a několika poboček Úřadu práce. Dalším byl pak fakt, že téměř čtyři pětiny prostředků půjdou ze zdrojů Evropské unie - podle ministerstva práce a sociálních věcí přesně 79 procent.

Kdyby kabinet nákup neschválil dnes, nešlo by již podle Rusnoka financování zahrnout do letošního časového rámce a de facto by evropské peníze propadly. O pořízení budovy dříve uvažovala i radnice Prahy 7, která za něj původně nabízela 275 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Za další výhodu premiér v demisi považuje fakt, že dojde k uvolnění několika budov, za něž Úřad práce platí komerční nájem. Pokud jde o cenu budovy, dokládá podle Rusnoka několik znaleckých posudků, že se pohybuje okolo 300 milionů korun; cena je tak podle něj "férová".

"Speciální operace"

Bývalé sídlo Economie koupila od Zdeňka Bakaly v květnu společnost Alkatria, kterou podle dostupných informací stálo 140 milionů korun.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček na tiskové konferenci uvedl, že není schopen hodnotit, zda byla cena 140 milionů férová. Tehdejší transakci prý doprovázela celá řada právních sporů.

Pro vládu je podle něj zásadní, zda budova vyhovuje potřebám, a také otázka tržní ceny, kterou prý dokládají posudky. Uvažovaný nákup domu Prahou 7 má za "speciální operaci" - převzetí firmy nákupem akcií.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Miroslav Ševčík vlevo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Miroslav Ševčík vlevo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Miroslav Ševčík vlevo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...