Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda v demisi rozhodla o koupi bývalého sídla Economie za 300 milionů

Premiér v demisi Jiří Rusnok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Jiří Rusnok. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Vláda v demisi jednomyslně schválila koupi budovy na pražské Letné pro Úřad práce za cenu 299 milionů korun. Většina částky půjde podle premiéra Jiřího Rusnoka z evropských peněz. Do bývalého sídla vydavatelství Economia na Praze 7 se mají nově sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.

Premiér Rusnok uvedl, že jeden z hlavních důvodů, který vládu přesvědčil, byla "unikátní možnost" vyřešit dlouhodobý problém dislokace ústředí a několika poboček Úřadu práce. Dalším byl pak fakt, že téměř čtyři pětiny prostředků půjdou ze zdrojů Evropské unie - podle ministerstva práce a sociálních věcí přesně 79 procent.

Kdyby kabinet nákup neschválil dnes, nešlo by již podle Rusnoka financování zahrnout do letošního časového rámce a de facto by evropské peníze propadly. O pořízení budovy dříve uvažovala i radnice Prahy 7, která za něj původně nabízela 275 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Za další výhodu premiér v demisi považuje fakt, že dojde k uvolnění několika budov, za něž Úřad práce platí komerční nájem. Pokud jde o cenu budovy, dokládá podle Rusnoka několik znaleckých posudků, že se pohybuje okolo 300 milionů korun; cena je tak podle něj "férová".

"Speciální operace"

Bývalé sídlo Economie koupila od Zdeňka Bakaly v květnu společnost Alkatria, kterou podle dostupných informací stálo 140 milionů korun.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček na tiskové konferenci uvedl, že není schopen hodnotit, zda byla cena 140 milionů férová. Tehdejší transakci prý doprovázela celá řada právních sporů.

Pro vládu je podle něj zásadní, zda budova vyhovuje potřebám, a také otázka tržní ceny, kterou prý dokládají posudky. Uvažovaný nákup domu Prahou 7 má za "speciální operaci" - převzetí firmy nákupem akcií.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.