Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda vyhlásila tvrdý útok na solár. Zavede se daň, zpoplatní povolenky

solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda se dohodla na způsobu, jak omezit zdražení elektřiny v příštím roce. Použije kombinaci několika nástrojů. Jednak zavede speciální srážkovou daň, dále navýší poplatek za vynětí půdy pro solární panely ze zemědělského fondu a nakonec bude zdražení krýt i z prodeje emisních povolenek.

Růst cen elektřiny v příštím roce stát omezí zavedením zvláštní srážkové daně z příjmů za elektřinu vyrobenou ze sluneční energie. Využije také výnosy z prodeje povolenek za emise skleníkových plynů, za něž budou energetické a průmyslové podniky od roku 2013 platit.

Jednání vládního kabinetu tak skončilo kompromisem mezi návrhy, které předložili ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a ministr financí Miroslav Kalousek. "Důležité je říci, že nová daň nepostihne malé vodní elektrárny, větrné elektrárny ani výrobu elektřiny z biomasy," řekl Kalousek po zasedání vlády.

Infografika - klikněte pro zvětšení:
grafika kroky proti zdražení elektřiny


Výši daně ani další konkrétní čísla zatím ministři nesdělili. Ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj mají konkrérní návrhy předložit na příštím zasedání vlády, které se bude konat příští středu.

Pokud by stát nezasáhl, cena elektrické energie by od ledna podle propočtů Energetického regulačního úřadu zdražila o asi 12 procent v případě domácností a o 17 až 18 procent. Vládní zásah povede k tomu, že nárůst bude jen zhruba poloviční. "Růst cen pro podniky ani domácnosti tak nebude likvidační," dodal Kalousek.

Část zvýšených nákladů na odkup elektřiny z obnovitelných zdrojů bude totiž vláda dotovat díky příjmům z nové daně, z emisních povolenek a z vyšších poplatků na zábor zemědělské půdy vlastníky solárních elektráren.

Desetkrát dražší fotovoltaika
Ke zdražení elektřiny v příštím roce dochází hlavně kvůli masivní výstavbě fotovoltaických elektráren, které vyrábějí elektřinu zhruba desetkrát dražší oproti uhelných a jaderným elektrárnám. Investory přilákala rychlá návratnost vložených peněz, která se pohybovala okolo sedmi let. Nová srážková daň má návratnost investice do solárních elektráren prodloužit až na 15 let.

Konkrétní čísla mají ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj propočítat do 20. října a dát definitivní podobu příslušné novele zákona.

Jednání vlády se kvůli řešení cen elektřiny protáhlo proti původnímu plánu o několik hodin, členové kabinetu se v návrzích proti zdražování rozcházeli.

Ale jak to udělat?
Podle Jakuba Haase z ministerstva financí jde zdanit státní příspěvek mnohem jednodušeji, než zdanit výkupní ceny elektřiny ze solárních zdrojů.

"U stavebního spoření stát mimořádným opatřením snižuje státní dotaci všem stejně a dělá to způsobem, který podle nás není napadnutelný. Stát nesnižuje státní příspěvek, který byl v minulosti nasmlouván, ale volí formu zvláštní daně, na což má právo. Zdanit výkupní ceny elektřiny je mnohem složitější," řekl Haas pro server iDnes.cz.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...