Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda vyhodnotí program Antivirus, měl by se kombinovat s odkladem odvodů. Strana TOP09 krok vítá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Vláda začne příští týden vyhodnocovat kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mezd pro firmy. Jeho pokračování nastaví pak případně v kombinaci s plánovaným odkladem sociálních odvodů. Vyplývá to z nedělního vyjádření ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v diskusním pořadu televize Prima Partie.

Příspěvky z programu Antivirus stát poskytuje zatím za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna. Ministryně už dřív uvedla, že se podpora prodlouží.

„Program Antivirus musí být dlouhodobý. Tři až šest měsíců je minimum. Přemýšlíme, jak ho nakombinovat s odvody,“ uvedla v neděli ministryně. Dodala, že odklad či odpuštění odvodů představuje „drahé rozhodnutí v řádu desítek miliard“.

Vláda se v pátek shodla na tom, že by si firmy mohly odvody odložit o tři měsíce. Za odklad by pak platily nižší penále, a to procento dlužné částky za čtvrt roku místo nynějších zhruba 4,5 procenta. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po pátečním jednání kabinetu k odkladu odvodů řekl, že se diskuse povede o tom, jak dlouho stát bude ještě přispívat na kurzarbeit. Dodal, že sociální pojištění je „největší položka příjmů rozpočtu“.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Loni zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci České správě sociálního zabezpečení poslali 536,72 miliardy korun, z toho 480,29 miliardy na penze. Na ně se vydalo 460,51 miliardy. Zaměstnavatel platí z hrubého výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Sociální i zdravotní odvody stát od března do srpna odpouští už živnostníkům, a to do minimálních záloh. Částku nad tuto hranici doplatí příští rok.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli v Partii uvedl, že kdyby vláda návrh o sociálních odvodech předložila, jeho strana ho podpoří. Uvedl, že nejpostiženějším sektorům, jako cestovní ruch, by se pojistné mělo odpustit, ostatním odložit. Podle Kalouska by se měl stanovit i strop na počet zaměstnanců, u nichž by se odvody mohly odložit či nezaplatit.

„Kdyby se podařilo sociální pojištění (odklad či odpuštění), je možné se bavit o postupném útlumu Antiviru. Jsou to neporovnatelné prostředky. Preferoval bych pojištění,“ uvedl Kalousek.

Sociální správa evidovala na konci loňska 283 000 zaměstnavatelů a téměř 4,63 milionu zaměstnanců. Osob samostatně výdělečně činných bylo 1,03 milionu, sociální pojistné mělo platit 705 600 z nich. Celkem bylo 5,34 milionu poplatníků.

O příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus mohou firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru, žádat od pondělí 6. dubna. Za první tři pracovní týdny úřady práce dostaly 40 492 žádostí. Z nich zatím schválily peníze u 15 371. Vyplatilo se 618,92 milionu korun na náhrady za březen pro 126 740 pracovníků, uvedlo ministerstvo na webu.

Z programu Antivirus stát proplácí 80 procent náhrady mzdy v karanténě či výdělku lidí z uzavřených provozů do 39 000 korun. Při výpadku pracovníků a surovin či při poklesu poptávky je to 60 procent náhrady do 29 000 korun. Oba příspěvky se stanoví ze superhrubé mzdy.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...