15. května 2013 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda vysaje úspěšné státní firmy, penězovody posvětila sněmovna

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní rozpočet bude moci odčerpat až miliardy korun ročně ze státních podniků, například Lesů ČR. Umožňuje to vládní novela, kterou už schválila sněmovna. Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňovala. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Zakladatel státního podniku bude mít podle novely právo rozhodnout, že podnik bude muset vytvořit a spravovat zcela nový fond zakladatele.

Zakladatel pak bude rozhodovat o tom, jakou část zisku podnik do fondu převede, a podnik to bude muset splnit. O použití těchto peněz bude smět zakladatel rozhodnout až po předchozím souhlasu vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslanci schválili pozměňovací návrh Jiřího Papeže (ODS), který rozšiřuje možnost převádět do fondu zakladatele i peníze z nerozděleného zisku z minulých let a z podnikových fondů.

Stát by v situaci, která ho nutí k úsporám, neměl podle vlády jen pasivně přihlížet, jak některé jeho podniky prosperují a na úsporných opatřeních se nepodílejí. Podle vlády prosperují třeba jen díky ekonomickým výhodám vyplývajícím z jejich ještě mnohdy téměř monopolního postavení na trhu.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) již dříve řekl, že Lesy ČR mají v současné době k dispozici asi 12 miliard korun. Národní podnik Budvar má podle něj na účtech asi dvě miliardy korun.

Vysávání prosperujících podniků

V Česku funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu vedle Lesů ČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar.

Lidovky.cz, ČTK