26. ledna 2009 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda využije v rozpočtu rezervní fondy ministerstev

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Vláda rozhodla převést všechny rezervní fondy jednotlivých ministerstev v objemu více než 40 miliard korun do příjmů státního rozpočtu. Částí těchto prostředků byly posíleny oblast rozvoje venkova, oblast vysokého školství a prostředky Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Zbylých 31 miliard korun vláda využije i na samotné snížení schodku rozpočtu.

Při jednoprocentním letošním růstu ekonomiky by měl být schodek státního rozpočtu 73,3 miliardy korun. "Takovýto vývoj je nyní nejblíže realitě," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Miroslav Kalousek. "Kdybychom neudělali nic, nechali jen snížit příjmy, tak by deficity byly při tříprocentním růstu přes 90 miliard, při dvouprocentním přes 100 miliard a při jednoprocentním růstu přes 110 miliard korun," dodal.

Díky rezervním fondům ovšem vláda počítá se schodky 54,2 miliardy korun při tříprocentním růstu, se schodkem 63,5 miliardy při růstu dvě procenta, respektive 73,3 miliardy Kč při jednoprocentním růstu. Vláda zároveň rozhodla, že jednotlivá ministerstva nesmí pět procent svých naplánovaných výdajů utratit a musí je nechat jako rezervu pro nenadálé události, které se kvůli krizi mohou objevit.

"Toto opatření nás činí akceschopnými proti mimořádné situaci, ale nezvyšuje dluh a nedestabilizuje rovnováhu veřejných financí," uvedl ministr.

Schválený návrh státního rozpočtu počítá pro letošní rok s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet ovšem počítal s dnes nerealistickým odhadem růstu ekonomiky ve výši 4,8 procenta.

Lidovky.cz, ČTK