29. března 2009 23:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda začne smlouvat o balíčku NERVu

Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) |

PRAHA Vláda chce přesvědčit opozici o užitečnosti slevy na sociálním pojištění, což je jeden z protikrizových návrhů kabinetu, který nyní vládne v demisi. Za to opozici nabízí diskuzi ohledně zvýšení podpor v nezaměstnanosti a o zvýšení slevy na dani na dítě, které navrhuje ČSSD. Po dnešním zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV) to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Kabinetu podle Kalouska záleží na tom, aby se ulevilo tlaku na propouštění. Společný koaličně-opoziční balíček by tak podle něj byl ku prospěchu všech občanů České republiky.

Bude-li schválena degresivní sleva na sociální pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a zvýšení slevy na dani na dítě, bude podle Kalouska následovat stanovení jednotlivých parametrů. Například slevu na dítě má nyní každý poplatník 10.640 Kč, případné zvýšení o stokorunu by se projevilo v rozpočtu 200 miliony Kč, při tisícikoruně by to byly dvě miliardy Kč, poznamenal Kalousek.

NERV hledal kompromis, nadšený z něho ale není

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda povede diskuzi se sociální demokracií v příštím týdnu. U balíčku návrhů ČSSD podle premiéra hledala dnes ekonomická rada taková opatření, která by doplnila vládní návrhy. V pondělí se k jednání rovněž sejdou pracovní skupiny, na kterých se domluvili Topolánek s šéfem sociální demokracie Jiřím Paroubkem.

Přes snahu vyjít vstříc sociální demokracii člen NERV Jiří Schwarz poznamenal, že návrhy ČSSD jsou zaměřené jen na řešení krátkodobých problémů, ale dlouhodobě by ekonomiku poškozovaly. "Těžko vidím bod, za který bych se jednoznačně postavil," připojil se při hodnocení návrhu sociální demokracie další člen rady Vladimír Dlouhý. Miroslav Zámečník zase podotkl, že by "všemi deseti" hlasoval pro větší pružnost zákoníku práce, například v oblasti vyplácení odstupného.

ČSSD proti krizi kromě zavedení takzvaného šrotovného navrhuje snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent, zvýšení přídavků na děti i podpory v nezaměstnanosti.

Poslanecká sněmovna by měla protikrizový návrh sociální demokracie projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD. Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS. Zákonodárci by na ní měli projednat novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz