Úterý 9. března 2021svátek má Františka -6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda zatím nerozhodla o vrácení 10 miliard z rezervy do rozpočtu armády, údajně čeká na Metnara

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Vláda neprojednala vrácení deseti miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. Stane se tak, až na jednání kabinetu bude ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Novinářům to po schůzi vlády řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Metnar se jednání nezúčastnil kvůli zdravotnímu stavu, léčí se z nákazy koronavirem.

Vláda opakovaně slíbila, že peníze armádě vrátí nejpozději do konce ledna. V pondělí se kabinet sešel na posledním řádném lednovém zasedání, ve středu by se ještě měla konat mimořádná schůze.

Peníze armádě poslanci na žádost komunistů odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu. Slíbili je vrátit v lednu, dosud se tak ale nestalo. Ve čtvrtek bude hnutí ANO jednat s KSČM o naplňování takzvané toleranční dohody, na jejímž základě KSČM menšinový kabinet podporuje. Havlíček vyloučil možnost, že nevrácení peněz se čtvrtečním jednáním souvisí.

Deset miliard v návrhu rozpočtu na tento rok poslanci v prosinci převedli z armádních nákupů do rozpočtové rezervy, armáda tak může nakládat se 75 miliardami. Je to méně než před rokem. Poslanci přesunem vyhověli požadavku komunistů, kteří tím podmiňovali svou podporu státnímu rozpočtu. Podle armády může být ohrožena její modernizace.

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že má materiál pro převod peněz připraven. Očekávalo se, že jej vláda projedná. Nasvědčovala tomu i návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci, která se měla uskutečnit dopoledne. Akce ale byla zrušena, oficiálně kvůli onemocnění ministra Metnara. Ten svou nákazu oznámil minulý týden. Avizoval původně, že zásadní pracovní povinnosti bude řešit z domova. Na videokonferenční jednání se nakonec nepřihlásil, podle ministerstva obrany z důvodu aktuálního zdravotního stavu.

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) před zasedáním kabinetu řekl, že všichni ministři za sociální demokracii byli připraveni pro přesun peněz hlasovat.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Serveru Seznam Zprávy v pátek napsal, že veškerá jeho předchozí vyjádření platí. O tom, zda vláda materiál projedná, nechtěl spekulovat.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v pátek řekl, že úřad má materiál připravený. Pokud by ho vláda schválila, ministerstvo by do dvou dnů předložilo ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Kdyby armáda o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje. Ohrozilo by to také slib ČR spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!