19. října 2009 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda zlikvidovala Brněnské papírny, 160 lidí bude bez práce

Papírna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda dnes schválila zrušení a likvidaci státního podniku Brněnské papírny, který patří mezi přední tuzemské výrobce papíru, kartonu a lepenek a zaměstnává zhruba 160 lidí. Návrh na likvidaci ministerstvo průmyslu zdůvodnilo špatnou ekonomickou situací Brněnských papíren, kterou umocnila hospodářská krize.

Sdělil to mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Nad státním podnikem se prý kvůli tomu vznáší hrozba insolvenčního řízení.

Jsou zastaralé
Brněnské papírny podle mluvčí MPO Tomáše Bartovského nemohly být zcela privatizovány, protože jejich majetek je zatížen restitučními spory. Papírny proto mají zastaralé papírenské stroje a jejich vedení nemohlo připravit koncepci rozvoje firmy.

"Za stávající ekonomické krize a nedostatku zakázek je velmi složité v těchto podmínkách udržet výrobu a nepokračovat v dalším propadu," uvedl Bartovský. Pokud vláda návrh MPO schválí, tak by likvidace Brněnských papíren měla být zahájena na začátku příštího roku.

MPO proto vládě navrhlo, aby státní podnik Brněnské papírny přešel do režimu likvidace. MPO by díky tomu podle Bartovského mohlo mít pod kontrolou ukončení jeho činnosti, což by prý garantovalo výplatu odstupného zaměstnancům Brněnských papíren i řešení restitucí. "Naopak vstupem do insolvenčního řízení by zakladatel ztratil jakýkoliv vliv na řešení problémů," upozornil Bartovský.

ČTK, Lidovky.cz