Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vládní balíček pomůže, opoziční ne

Tisková konference na které vláda představila svůj protikrizový plán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference na které vláda představila svůj protikrizový plán. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vládní návrhy daňových změn jsou pro ekonomiku přínosné a mohou jí pomoci. Vyplývá to z hodnocení poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Naopak návrhy sociálních demokratů na daňové změny jsou podle PwC v tomto ohledu sporné.

Protikrizový plán, který vytvořila Národní ekonomická rada vlády, schválil kabinet v pondělí a nyní jej projednává Poslanecká sněmovna. Pozitivně odborníci PwC hodnotí jak zrychlené odpisy navrhované NERV, tak i uplatnění odpočtu DPH u nákupu vozů nebo zrychlení vrácení přeplatků DPH.

Všechny tyto návrhy totiž motivují podniky k dalším investicím a tím i pomáhají ekonomice.

Naopak například návrh ČSSD na zvýšení podnikových daní je podle PwC v rozporu s plánem ekonomiku stimulovat. Rovněž návrhy ČSSD na pokles snížené sazby DPH z devíti na šest procent nepřinesou konečným spotřebitelům významné úspory. Obdobný krok totiž učinila Velká Británie, která od prosince 2008 snížila základní sazbu DPH ze 17,5 procenta na 15 procent.

"Nicméně s odstupem času se odborníci shodují na tom, že tento krok žádným způsobem nepomohl k řešení současné krize ve Velké Británii," uvedl Martin Diviš z daňového oddělení PwC.

Pomohou zrychlené odpisy i odpočet DPH u aut

Vláda navrhuje mimo jiné zkrátit dobu odpisování u hmotného majetku pořízeného v letech 2009 a 2010 v první a druhé odpisové skupině, tedy ze tří na jeden rok, respektive z pěti na dva roky.

"Tato změna je rozhodně pozitivní, neboť v době krize motivuje poplatníky k investicím do podnikání. Zvýšená poptávka po strojích, osobních automobilech a dalším hmotném vybavení představuje dobrý ekonomický stimul pro dodavatele, průmyslové podniky, které jsou ekonomickou krizí nejvíce zasaženy," uvedl Jan Fischer z oddělení Daňových a právních služeb PwC.

V oblasti DPH navrhuje vláda zrušit dosavadní zákaz uplatnění odpočtu DPH u osobních automobilů. Podle PwC se tím pravděpodobně zvýší prodeje nových osobních automobilů. "Z velké části se zřejmě bude jednat o nákupy, které podnikatelé vzhledem k očekávání tohoto kroku odložili, nikoli o nákupy, které by byly tímto krokem vyloženě vyvolané," upozornil Diviš.

Bezesporu pozitivní je podle něj i zkrácení lhůty na vrácení DPH z 30 na 15 dnů. "V praxi se to ovšem pozitivně projeví, pouze pokud finanční úřady nezvýší počet nebo délku zahájených vytýkacích řízení," dodal Diviš.

Zvýšení podnikových daní vyžene investory 

Návrh na zvýšení podnikových daní z 19 na 21 procent, které navrhují sociální demokraté s cílem zvýšit příjmy rozpočtu, je podle Fischera v rozporu s plány stimulovat ekonomiku v době krize. "Zvýšení sazby daně o dvě procenta může vést ke snížení investiční aktivity soukromého sektoru, což v období krize není žádoucí. Navíc opatření sníží atraktivitu českého podnikatelského prostředí pro zahraniční investory," uvedl Fischer.

Zástupci vlády a opoziční ČSSD se dnes opět střetli v hodnocení národního protikrizového plánu vlády, v jehož projednávání dnes po jednodenní odmlce pokračovala sněmovna. Zatímco představitelé sociální demokracie označovali plán za nedostatečný, neúčinný a pozdě předložený, členové vlády navrhovaná opatření charakterizovali jako přiměřená, včasná a správně cílená.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....