21. června 2010 14:10, aktualizováno  14:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína bude Bartuška

Václav Bartuška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Bartuška | foto: ČTK

PRAHA Vláda do nové funkce vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jmenovala Václava Bartušku. Ten současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost. Informoval o tom sám Bartuška.

"Nebude mít rozhodovací působnost, ale informační a řekněme dohledovou," řekl na tiskové konferenci pod dnešním jednání kabinetu premiér Jan Fischer. Bartuška se bude ve věci Temelína podle něj starat hlavně o informační tok mezi vládou a budoucím investorem. Bude také hlídat dodržování všech bezpečnostních požadavků státu. Jmenování nového zmocněnce podle Fischera předcházely konzultace se stranami vznikající vládní koalice a s ČSSD.

V současné době pokračuje v dostavbě Temelína posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí a zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.

Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

ČTK