8. května 2009 16:01, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vlády se ujal Fischer a jeho 'úředníci'

Mirek Topolánek a Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Jan Fischer | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek předal vládu svému nástupci, ministerskému předsedovi úřednického kabinetu Janu Fischerovi. Topolánek mu na společném briefingu slíbil jménem ODS i bývalé vládní trojkoalice podporu při dokončení českého předsednictví EU a pokračování v protikrizových opatřeních. Fischer ocenil mimo jiné to, že předání vlád je hladké a korektní.

Fischer také uvedl, že se bude se svou vládou ucházet o důvěru Poslanecké sněmovny v ústavou stanoveném termínu, tedy do 30 dnů. "Jsem přesvědčen, že vláda tuto důvěru získá," prohlásil. Členy jeho vlády nominovaly ODS, ČSSD a Strana zelených, které mají ve sněmovně víc než potřebnou většinu.

Nový premiér zdůraznil, že jeho kabinet nebude vládou vizí a Prezident republiky Václav Klaus jmenoval na návrh předsedy vlády Ing. Jana Fischera, CSc., ostatní členy vlády a pověřil je řízením ministerstev. převratných politických návrhů, protože na to nemá mandát. Zopakoval, že vláda chce připravit "velmi střídmý a zdrženlivý" návrh státního rozpočtu na příští rok, "cokoli jiného by znamenalo vážné makroekonomické potíže". "Rozmařilost na příští roky, i když to bude bolet, si prostě dovolit v žádném případě nemůžeme," uvedl.

Mezi úkoly kabinetu Fischer jmenoval zajištění efektivního chodu státu a také dokončení některých projektů, které není důvod

Na Hradě
Úřednickou vládu jmenoval dnes prezident Václav Klaus. Ministry před složením slibu Fischer prezidentovi představil, noví členové vlády poté slib stvrdili podpisem. Klaus jim následně poblahopřál a
připomněl jim odpovědnost, která ze jmenování vyplývá. Nejistota po pádu vlády předchozí dneškem končí, uvedl Klaus. Zdůraznil rovněž, že ekonomická
situace vyžaduje, aby země měla fungující, funkční a dělnou vládu. Věří, že
Fischerova taková bude.
nedokončit. "První zasedání (vlády) máme dnes. Není to gesto, je to symbolické. Tato vláda se nerozkoukává, to není vláda, která nastupuje z chodu, ta nastupuje téměř z běhu," řekl Fischer.

Kabinet na své první schůzi podle dostupných informací řešil hlavně organizační záležitosti. Topolánek vyzdvihl mimo jiné to, že jeho vláda předává Fischerovu kabinetu zemi, kde je třetí nejnižší nezaměstnanost v rámci EU, díky daňovým změnám vzrostly příjmy zejména rodin s dětmi, poklesly daně a díky regulačním poplatkům ve zdravotnictví se omezilo plýtvání ve zdravotnictví.

"Předávám vám zemi v nelehké mezinárodní situaci, kdy nikoli naší vinou nemohla vláda dokončit započaté předsednictví, dotáhnout reformy a protikrizová opatření. I když fakticky vláda vládla jen dva roky a tři měsíce a poslední půlrok poznamenala světová krize, mohu vám předat ČR v lepší kondici, než na počátku našeho mandátu po osmi letech vládnutí ČSSD," řekl.

Lidovky.cz, ČTK