15. května 2009 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vlny demonstrací se valí Evropou

Grand Place v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grand Place v Bruselu. | foto: Profimedia.cz

BRUSEL V Bruselu dnes kvůli lepší ochraně pracovních míst demonstrují desetitisíce lidí. Evropská odborová konfederace (ETUC), která akci zorganizovala, očekává účast až 50.000 osob.Ve čtvrtek se protestovalo v Madridu a v sobotu se bude demonstrovat v Praze a v Berlíně. Podle evropských odborů by se během tří dnů protestů mělo sejít až 300.000 demonstrantů.

"Chceme sociální Evropu, která by nás chránila proti finančním kolapsům," řekl dnes na tiskové konferenci před zahájením protestní akce generální tajemník ETUC John Monks. Podle něj evropské odborové organizace nynější sérií protestů volají po jakémsi "novém sociálním údělu", který byl dal důraz na sociální spravedlnost, solidaritu a více pracovních příležitostí.

Podle Monkse nyní lidé chtějí "společnost, vystavěnou na solidaritě, jejíž prioritou je boj s nerovností, nikoliv její rozdmýchávání".

"Jsem tady spolu s ostatními, abychom upozornili na problémy, které vidíme kolem nás. Zaměstnanci po celé Evropě jsou obětí pekelné ekonomické krize, která má enormní důsledky. Doplácejí na ni hlavně dělníci v průmyslových odvětvích," řekl Belgičan Donald, který pracuje v textilním průmyslu. V tomto odvětví podle něj přišlo jen v Belgii během půl roku o práci 3000 lidí. "Vypadá to, že Evropa, která je zaměřena liberálně, nedělá v současnosti pro zaměstnance skoro nic. Pokud Evropa nebude sociálněji zaměřená, věci budou ještě horší," předpovídá.

K demonstrantům se připojila i extrémní levice

S demonstrací pořádanou odbory se dnes "svezly" i některé belgické a mezinárodní radikální levicové strany a hnutí, které na protestní akci proklamují třeba znárodňování bank a podniků.

Demonstrace v Bruselu začala na nádraží Gare du Nord, kde se již od časných dopoledních hodin začaly scházet tisíce lidí oblečených do zelených, červených a modrých bund potištěných zkratkami odborových organizací a hnutí, ke kterým se hlásí. Demonstranti sebou nesou transparenty s nápisy jako Kapitalismus vážně poškozuje zdraví, Máme platit za vaši krizi!? či parafrázi na volební heslo Baracka Obamy - Sociální Evropa, ano, my můžeme.

Evropská komise očekává, že pod tíhou finanční a hospodářské krize stoupne míra nezaměstnanosti v EU letos na 9,4 procenta a příští rok až na 10,9 procenta. Ještě hůř by pak na tom podle výkonného orgánu EU měla být eurozóna, kde letos podle komise nezaměstnanost dosáhne 9,9 procenta a v roce 2010 dokonce 11,5 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!