26. července 2011 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vnitro přišlo o stamiliony. Telefonuje a surfuje za staré, vyšší ceny

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA  Ministerstvo vnitra kvůli netransparentnímu a pozdnímu zadávání veřejných zakázek zbytečně platí stovky milionů korun navíc za volání a internet pro úřady veřejné správy. Resort totiž za telefonování a internet platí podle čtyři roky starých cen, ty současné jsou přitom až o 50 procent nižší.

Ministerstvo vnitra totiž nestihlo před časem vypsat tendr na dodávky telekomunikačních a datových služeb pro úřady veřejné správy. Aby se však zhruba šest tisíc pracovišť, která pod něj spadají, neocitlo v "komunikační tmě", prodloužilo vnitro smlouvy stávajícím dodavatelům. Těmi jsou Telefónica O2, GTS Novera a konsorcium T-Systems a ČD Telematika.

Právě to se však podle odborníků českému státu dost prodražilo. "Co se týče dodávky služeb české veřejné správě, současní poskytovatelé mají v podstatě oligopol a ministerstvu účtují čtyři roky staré ceny. Jenže během těch čtyř let se cena služeb samozřejmě snížila a ministerstvo tak přichází o sta miliony korun," vysvětluje předseda představenstva společnosti Dial Telecom Tomáš Strašák.

ČTĚTE TAKÉ:


Právě na podnět Dial Telecomu začal vnitro prošetřovat antimonopolní úřad. Ten poté původní tendr zrušil kvůli tomu, že jeho podmínky zvýhodňovaly některé firmy na úkor ostatních.

Další blackout hrozí už v září
Celý problém má však pokračování. Smlouvy se stávajícími dodavateli mají skončit už v září a ministerstvo opět nemá nikoho, kdo by hlasové a datové služby zajistil. Českým úřadům tak znovu hrozí, že pokud si nezajistí dodávku služeb samy, zůstanou bez telefonického a internetového spojení.

Ohroženo by tak bylo vyplácení sociálních dávek a důchodů, činnost finančních a katastrálních úřadů i úřadů práce, ale třeba také Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ministerstvo situaci podle svých slov analyzuje. "Jednou z možností je prodloužení smluv se současnými dodavateli telekomunikačních služeb," říká mluvčí ministerstva Jiří Korbel. Ministerstvo může buď prodloužit smlouvy stávajícím dodavatelům a pak vypsat nový tendr, nebo veřejnou soutěž úplně zrušit a nechat úřady, ať si služby zajistí samy.

Obě možnosti jsou pro ministerstvo drahé a v obou případech navíc zřejmě musí počítat se žalobami. Pokud totiž vnitro prodlouží smlouvy se současnými dodavateli bez nové veřejné soutěže, přijde o další stamiliony korun. "Pokud ministerstvo prodlouží smlouvy současným dodavatelům, tak skutečně zvažujeme, že podáme žalobu," potvrzuje Strašák.

Problém je navíc ještě jeden. I když ministerstvo smlouvy současným dodavatelům prodlouží, stejně bude muset vypsat nový tendr. Platnost smluv totiž definitivně vyprší příští rok v březnu. Pokud by do té doby nebyl vybrán nový poskytovatel, úřady by skutečně přišly o možnost volat a používat internet.

Úřady začínají spoléhat na sebe
Některá pracoviště se proto už raději připravují na variantu, že si telekomunikační služby budou muset zajistit samy. "Pochopitelně již zvažujeme, co budeme dělat, abychom se neocitli v komunikační tmě," říká například mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková a její slova potvrzují i další úřady.

Vypsání vlastního tendru tak zvažuje i Česká správa sociálního zabezpečení a soutěž už vypsal třeba Český statistický úřad. "V uplynulých měsících vedl ČSÚ s vnitrem celou řadu jednání o soutěži na další rámcovou službu.

Na základě "nedohody" se vedení ČSÚ rozhodlo připravit vlastní variantu řešení dodávky datových služeb, neboť kvalitní zajištění datových toků je pro nás prioritní," říká tisková mluvčí ČSÚ Jana Víchová a doplňuje, že nabídky na dodávání služeb představilo zatím pět zájemců.

"Obsah nabídek bude komise zkoumat příští týden a datové služby by měl úřadu nový dodavatel začít poskytovat od října letošního roku," uzavírá Víchová.

-

Advantage Consulting, s.r.o.
ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč