4. listopadu 2016 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

‚Všechny registry se zkoušely naostro, a nefungovaly. EET je unikum,‘ tvrdí Babiš

Konference Evidence tržeb v praxi v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference Evidence tržeb v praxi v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Do pilotního provozu elektronické evidence tržeb se od úterý, kdy byl spuštěn, přihlásilo 1169 podnikatelů. Do systému zaslali 138 tisíc účtenek.

Ostrý provoz evidence tržeb bude spuštěn 1. prosince pro hotely a restaurace. V první vlně by se měl týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů.

„Apelujeme na to, aby si vyzvedávali včas takzvané autentizační údaje, které vydává finanční správa od 1. září. Na základě těchto údajů je možné vygenerovat si certifikáty, nahrát si je do pokladního zařízení a přistupovat do systému evidence tržeb,“ řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. O autentizační údaje už podle ní požádalo asi 21 tisíc podnikatelů.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že zkušební provoz EET je plynulý a žádné závady se zatím nevyskytly. Na vyladění případných problémů má přitom ministerstvo celý měsíc. „Myslím si, že to je určité unikum v historii naší země. Všechny registry se spouštěly naostro a potom nefungovaly.

My máme měsíční projekt, pilot, kde si to mohou uživatelé i jejich zaměstnanci vyzkoušet. Evidentně to funguje a ti, kteří si to zkusí, vlastně plynule projdou do ostrého provozu od 1. prosince,“ řekl ministr.

Dnešní konference Evidence tržeb v praxi se v Ostravě zúčastnilo 650 podnikatelů. Konference byla spojena s veletrhem dodavatelů pokladních zařízení. „Proškolili jsme za posledních několik měsíců 6500 podnikatelů,“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

ČTK