12. dubna 2011 10:28, aktualizováno  15:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

VV mají důkazy o krádežích v Lesích. Podaly trestní oznámení

Lesy ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesy ČR | foto: ČTK

PRAHA Věci veřejné podaly trestní oznámení, ve kterém chtějí rozkrýt, jakým způsobem docházelo ve státním podniku Lesy ČR ke "krádežím za bílého dne". O praktikách prý věděl nejen současný ministr Ivan Fuksa, ale i generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora.

Ani jeden z nich však nekonal, a proto mají oba odejít, tvrdí Věci veřejné. Ministerstvo i firma nařčení odmítají.

"Věci veřejné (VV) dnes na pražské vrchní státní zastupitelství podaly trestní oznámení kvůli nezákonnému nakládání s finančními prostředky státního podniku Lesy ČR.," řekl LN Josef Novotný, poslanec Věcí veřejných. Odvolání ministra Fuksy již o víkendu žádal předseda VV Radek John. Ten však neuvedl konkrétní pochybení, kvůli kterému by měl ministr odejít.

Čtěte také:

"Trestní oznámení se týká nakládání s prostředky Lesů ČR. Ukážeme v něm, jakým způsobem se ve státních lesích kradlo a jak na to právníci upozorňovali," vysvětlil Novotný s tím, že zatím nemůže být konkrétnější. "Bude to o tom, co říkal Knetig o Drobilovi, o tom, jak se v lesích kradlo za bílého dne," dodal Novotný.

Kauza "krádeží za bílého dne" propukla loni v prosinci poté, co byla zveřejněna tajná nahrávka tehdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Ten si nahrál rozhovor s Martinem Knetigem, poradcem tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila. Podle Knetiga prý v době, kdy byl Drobil předsedou dozorčí rady Lesů ČR, docházelo v podniku ke "krádežím za bílého dne". Později sice svoje slova odvolal, ale Drobil ve funkci ministra skončil.

"Požadujeme i odchod ministra zemědělství Fuksy, protože o těchto věcech věděl, ale nekonal. Budeme také žádat odvolání generálního ředitele Lesů ČR Sýkory, protože nese za špatné hospodaření s majetkem Lesů ČR zodpovědnost," řekl Novotný.

Je podání účelové?
Podle ministerstva i firmy je však takovéto trestní oznámení účelové a Fuksa ani Sýkora se žádného pochybení nedopustili. "Návrhy VV na odvolávání ministrů jiných stran jsou chatrným pokusem odvést pozornost od vlastních skandálů. To je naprosto očividné v případě ministra Fuksy," řekla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Podle ní na výroky o údajných zlodějnách reagoval ministr zadáním auditu hospodaření v lesích, který nezjistil žádná pochybení. "Pro jistotu na tento audit navazuje ještě probíhající protikorupční audit," dodala Dvořáčková s tím, že o odvolání Sýkory do vyhlášení výsledků dlouhodobých tendrů nemůže být řeč. Podobně reagovaly i Lesy ČR, které odkázaly na prosincové vyjádření, v němž veškerá nařčení z nepoctivých praktik odmítly.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!