24. listopadu 2009 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Výběr mýtného je pomalejší než vloni, krize ale končí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Někteří dopravci mýtné brýny objíždějí přes menší obce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří dopravci mýtné brýny objíždějí přes menší obce. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Předepsané mýtné na českých dálnicích překročilo v pondělí v podvečer částku pěti miliard korun. Stalo se tak o měsíc později než loni a zhruba ve stejné době jako v roce 2007. Dnes to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Propady mýtného z prvního pololetí se v posledních měsících zmírnily.

Pokles mýtného se připisuje ekonomické krizi a nižšímu objemu kamionové přepravy. Mýtné v meziročním srovnání klesalo od počátku roku, ve většině měsíců dvouciferným tempem. Zlepšení přinesl až srpen, kdy se pokles téměř zastavil, v říjnu se výběr snížil o šest procent. Potvrdily se tím prognózy některých odborníků, že konec léta a podzim by mohly přinést oživení v dopravě.

Mýtné

Mýtné se v Česku platí od ledna 2007, příští rok se ke kamionům nad 12 tuny přidají malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Dle odhadů by to mělo vynést 300 milionů na mýtném navíc.

Za celý letošní rok ministerstvo dopravy a ŘSD očekávají, že se na mýtném předepíše 5,4 miliardy až 5,5 miliardy korun. To by bylo zhruba stejně jako předloni. Ve srovnání s loňskem by šlo o půlmiliardový pokles.

Jak dnes upozornil ministr dopravy Gustáv Slamečka, předepsané mýtné se liší od skutečných peněz, které dosud přitekly na účet fondu dopravy.

Někteří dopravci totiž platí až ex post na faktury s určitou dobou splatnosti.

Vybraná částka však není čistým příjmem fondu dopravy. Stát splácí dodávku mýtného systému společnosti Kapsch, která investici zaplatila ze svých peněz. Loni a letos jsou splátky největší, státu tak zůstane zhruba 60 procent vybrané sumy. Poslední splátku zaplatí stát v roce 2010, poté bude každý rok platit Kapschi pouze za služby spojené s provozem systému.

Mýtné a splátky státu firmě Kapsch (v mld. Kč)

  2007 2008 2009* 2010*
 Vybráno 5,6 6,1 5,4 6,0
 Splátky 1,7 2,5 2,4 1,7
 Čistý výnos 70 60 56 72

* odhad závislý na vývoji ekonomiky, bez započtení většího počtu dálnic a malých vozů od 3,5 tuny

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.