5. května 2014 14:04, aktualizováno  14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Většina ministerstev dostane méně, vyplývá z návrhu státního rozpočtu

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá ve srovnání s letošním rokem s poklesem výdajů většiny ministerstev. Největší pokles je u ministerstva zemědělství, a to o téměř 6,8 miliardy korun. Naopak o více než 18 miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz 1,126 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o 15 miliard nižší, tedy 1,111 bilionu korun. Ministerstvo financí například navrhuje o polovinu, tedy o více než 300 milionů Kč, snížit výdaje úřadů na externí poradenské, konzultační a právní služby. Návrh počítá se schodkem rozpočtu 100 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, upozorňují zástupci koaličních stran. "Co se jednotlivých kapitol týče, ty přijdou na řadu později. Teď je potřeba, aby se vláda dohodla na základních parametrech," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září. Dnes má kabinet na programu výdajové rámce na následující roky.

Přidáno má dostane školství i obrana

Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu jde na vrub MPSV, které by mělo získat na výdaje přes 537 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro to, aby v rozpočtu na příští rok dostaly přidáno školství a vnitro, jak navrhují jeho straničtí kolegové a ministři Marcel Chládek a Milan Chovanec. Stejně jako letos by podle premiéra měla dostat obrana. Českou republiku už kvůli snižujícím se výdajům v minulých dnech kritizovali zástupci USA i NATO.

Česká koruna.

Proti původnímu návrhu ministerstva financí by neměly tak výrazně klesnout výdaje ministerstva dopravy. Původně ministerstvo navrhovalo výdaje dopravě snížit o více než osm miliard. Podle návrhu, který má ČTK k dispozici, by měla doprava mít o 2,5 miliardy korun méně. O 3,2 miliardy korun by měly klesnout výdaje ministerstva vnitra a o 1,5 miliardy výdaje ministerstva průmyslu a obchodu. Výdaje ministerstva obrany by měly ve srovnání s letoškem klesnout zhruba o půl miliardy korun na 41,3 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) minulý týden ČTK řekl, že úspory ve zdravotnickém rozpočtu na příští rok chce hledat především u zdravotních pojišťoven. Resort spotřebuje za rok přes 290 miliard korun, z nich zhruba 220 miliard jde právě přes zdravotní pojišťovny. Snížením provozních fondů zdravotních pojišťoven by se mělo ušetřit 800 milionů až miliarda korun, snížením jejich rezervních fondů asi 600 milionů. Výdaje samotného ministerstva zdravotnictví by měly podle návrhu klesnout o více než 630 milionů na 5,7 miliardy korun.

Šetření na poradcích

Ministerstvo životního prostředí chce příští rok šetřit na smlouvách s externími poradci, právníky a při nákupu IT služeb. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ČTK už dříve řekl, že jeho úřad bude muset uspořit pět procent rozpočtu, což je přibližně 170 milionů korun. Peníze chce zachovat hlavně pro ochranu přírody. Návrh počítá s poklesem výdajů resortu o 180 milionů korun.

Ministerstvo kultury by chtělo stejně peněz jako letos. "Rozpočet na rok 2015 se teprve bude připravovat a ministr kultury bude jednat o tom, aby byl rozpočet na rok 2015 stejný jako na rok 2014. Konkrétního více nelze nyní říci, protože jednání nejsou ještě ukončena," řekla ČTK mluvčí ministerstva Helena Markusová. Návrh počítá u ministerstva kultury s poklesem výdajů o 1,2 miliardy na 8,7 miliardy korun.

Výdaje na státní dluh by měly být příští rok ve srovnání s letoškem vyšší o 6,2 miliardy korun, tedy 72 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz