5. dubna 2012 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Výdaje za zdravotní péči v roce 2010 klesly

Lékárna - poplatky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna - poplatky (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Výdaje za zdravotní péči v Česku v roce 2010 meziročně klesly o necelá tři procenta na 284,1 miliardy korun. Z toho daly domácnosti 41,867 miliardy, tedy zhruba o 1,3 miliardy méně než v roce předchozím. Víc ale utratily za zubaře a volně prodejné léky.

Úsporná opatření vlády mírně zbrzdila dosavadní růst. Za deset let stouply celkové výdaje téměř o 94 procent a výdaje domácností více než trojnásobně. Informaci ve čtvrtek potvrdila Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu.

Zdravotní péče o ženy je dražší než o muže

Z dat také vyplynulo, že nejvíce stoupají náklady na nemoci oběhové soustavy, za deset let téměř čtyřnásobně. Výdaje na jejich léčení se od roku 2000 zvýšily ze 7,5 na 26,8 miliardy korun. Na léčení rakoviny bylo v roce 2010 vynaloženo 19,2 miliardy a na nemoci trávicí soustavy 13,2 miliardy korun. ČSÚ také uvedl, že zdravotní péče o ženy je dražší než o muže.

Výdaje pojišťoven se snížily

Tři čtvrtiny výdajů veřejného zdravotnictví hradí zdravotní pojišťovny, jejich výdaje za deset let stouply o 85 procent, loni oproti roku předchozímu o tři procenta klesly. Podle Kalnické se to ale pacientů nedotklo, jelikož méně peněz šlo na provoz pojišťoven.

Výdaje zdravotních pojišťoven v roce 2010

V roce 2010 bylo v Česku devět zdravotních pojišťoven, staraly se o téměř 10,4 milionu klientů a vydaly téměř 214 miliard korun. Na péči daly v průměru na jednoho muže 19 505 korun a na jednu ženu 21 738 korun.

Z celkových výdajů kryly domácnosti 15 procent a veřejné rozpočty devět procent. Jedno procento šlo do soukromého pojištění, pro neziskové organizace či na platby od zaměstnavatelů, třeba na preventivní prohlídky.

Domácnosti šetřily na nadstandardu

Výdaje domácností se přehouply nad hranici 40 miliard v roce 2008, kdy byly zavedeny regulační poplatky. V porovnání s rokem 2009, kdy tyto výdaje vystoupaly na zatím nejvyšší hodnotu 43,1 miliardy korun, se o rok později snížily o tři procenta na 41,9 miliardy korun. Největší část, tedy 62 procent, tvořily platby za léky a prostředky zdravotnické techniky. V roce 2010 dosáhly 26 miliard.ˇ

"Od roku 2009 poklesly o více než 12 procent výdaje domácností na léčebnou péči zahrnující převážně ambulantní péči. Z toho vyplývá, že velká část domácností omezila svá vydání za nadstandardní materiály a péči," shrnula Kalnická.

K TÉMATU:

Přestože podíl výdajů za léky a prostředky zdravotnické techniky od roku 2005 v ČR mírně klesá, tvořil v roce 2009 až 23 procent celkových nákladů na zdravotní péči. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je přitom 19 procent.

Nejvíc jsme zaplatili za recepty

Za regulační poplatky v roce 2010 daly domácnosti 5,6 miliardy korun, je to o tři procenta méně než v roce předchozím. Přispělo k tomu zrušení poplatků u lékaře pro děti od dubna 2009 i omezení nadbytečných návštěv v ordinaci.

Domácnosti daly v roce 2010 nejvíc za poplatky za recept, a to konkrétně 48 procent. Za náštěvu lékaře pak 27 procent a 22 procent za hospitalizaci. Poplatky za pohotovost tvořily tři procenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.