8. března 2017 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vydělat na koruně bude těžké. Cestování levnější nebude, míní Rusnok

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční zboží a zájezdy nejspíš nezlevní, polovina cestovek ale sází na posílení měny. Uměle držený kurz 27 korun za euro není daleko přirozenému stavu, míní guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Jinými slovy má za to, že po letošním očekávaném konci intervencí by ekonomika neměla příliš tlačit měnu pod 27korunovou hranici.

Zatím má ale centrální banka co dělat, aby kurz udržela.

V úterý zveřejnila, že jen v lednu musela nakoupit kvůli nájezdům spekulantů eura za 391 miliard korun. Za celý loňský rok to bylo 455 miliard korun.Ekonomové věští koruně jiný pohyb než ČNB po skončení intervenčního závazku.

„Naše modely naznačují, že koruna je nyní podhodnocena a že má prostor pro posílení – a to i blízko k předintervenčním hodnotám,“ tvrdí třeba Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank.

Možný pohyb koruny po exitu.

Možný pohyb koruny po exitu.

I když by nakonec došlo k většímu posílení koruny, nemusí to znamenat, že lidé ušetří. Firmy včetně velkých dodavatelů a prodejců se zajišťují, aby na ně neměly kurzové výkyvy velký dopad. Vliv budou mít i spekulace na trhu. „Ve chvíli, kdy koruna posílí, se jí budou někteří spekulanti zbavovat, takže zas oslabí,“ míní Jakub Seidler z ING Bank.

Na posílení koruny ale sází až polovina cestovních kanceláří. „Registrujeme jak ty, které se proti výkyvům koruny zajistily (nákupem zájezdů nebo eura v hodnotě 27 korun), tak i ty, které hrají na její posílení,“ říká Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. „Kdo na uvolnění vydělá, získá konkurenční výhodu a bude moci snížit ceny,“ dodal.