Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyhoďte ryby i sýry. Putin nařídil likvidaci nelegálně dovezených potravin

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko bude pátrat po potravinách, jejichž dovoz z Evropy loni zakázalo. Hledat je bude nejen v celním prostoru hraničních přechodů, ale i přímo v obchodech a skladech maloobchodní sítě. Píše to pondělní vydání ruského list Kommersantu s odvoláním na zdroje z ruského ministerstva zemědělství.

Embargo na evropské potraviny zavedla Moskva odvetou za protiruské sankce Evropské unie vyhlášené po anexi ukrajinského Krymu.

Prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret, který zavazuje tamní úřady k ničení nelegálně dovážených evropských potravin na hranicích. Likvidaci bude podléhat produkce, která má původ v některém ze států, jež vyhlásily proti Rusku sankce za anexi Krymu a podporu donbaských separatistů. 

Jde zejména o ovoce a zeleninu, mléčnou produkci a ryby.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Kommersantu bude rozsah postihu ještě daleko širší. Úředníci kontrolních agentur Roskomnadzor a Rosselchoznadzor budou pravidelně hlídkovat v obchodech a provádět inventury maloobchodních skladů ve snaze nezákonný „kontraband“ objevit i tam a okamžitě zničit. 

Ilegálně dovezené potraviny mají být spáleny nebo odeslány na skládku.

Ruské kontrolní orgány si v minulosti často stěžovaly, že sankce proti evropským potravinám obchodníci obcházejí. Hojně využívaný byl údajně tranzit přes Bělorusko či Kazachstán, které s Ruskem spojuje celní unie. 

Evropské potraviny se tak například do ruských obchodů dostávaly jako produkce běloruská. Podle statistik ruské celní správy zhruba desetina veškeré kontrolované potravinářské produkce z dovozu pochází navzdory zákazu ze zemí EU.

List Izvestija nedávno napsal, že někteří poslanci ruské Státní dumy se snaží prosadit návrh, aby se ilegálně dovezené potraviny z Evropy neničily, ale dopravovaly do povstaleckých zón na východě Ukrajiny. Ruští poslanci tak chtějí zmírnit humanitární krizi, která vznikla v důsledku bojů mezi separatisty a ukrajinského armádou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...