Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
1. listopadu 2016 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vynášení ze spisů: detektiv si objednal data k obří smlouvě na reklamu v Praze

Policejní vyšetřování v kauze Beretta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vyšetřování v kauze Beretta. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Policisté zjistili, že vynášení informací z trestních spisů ve výbušné kauze Beretta se týkalo i stamilionového sporu pražského dopravního podniku s firmou Rencar.

Detektivové někdejšího protimafiánského útvaru narazili na nebezpečný fenomén. Zjistili, že soukromý detektiv Igor Gáborík dokázal na objednávku sehnat informace z trestních spisů. Činil tak prostřednictvím vysoce postaveného důstojníka protikorupční policie Radka Holuba.

Lidové noviny v kauze s krycím názvem Beretta nyní narazily na nový případ vynášení materiálů ze spisu. Holuba s Gáboríkem počátkem roku 2016 zaujal spor mezi společností Rencar a pražským dopravním podnikem.

Obě společnosti se přou kvůli lukrativnímu kontraktu na reklamní plochy ve stanicích metra či v prostředcích městské hromadné dopravy, který má trvat do roku 2031.

Vedení dopravního podniku se však snaží ze smluvních podmínek vyvázat. Ve hře jsou stovky milionů a o výnosný byznys se vede lítý boj. Do něj zasáhli i Holub s Gáboríkem.

Schůzka v kiosku

Psal se 12. leden 2016 a v centru Prahy se v kiosku Ugova čerstvá šťáva sešel bývalý detektiv Gáborík s plukovníkem Holubem.

Soukromý detektiv požádal tehdejšího vedoucího oddělení odboru korupce na protikorupční policii, aby mu vytáhl informace z trestního spisu, který se týkal firmy Rencar. Protikorupční policie ji prověřuje právě kvůli kontraktu s pražským dopravním podnikem.

Plocha využívaná Rencarem v pražském metru.

Plocha využívaná Rencarem v pražském metru.

Připomeňme, že na konci ledna si policisté přišli do sídla společnosti Rencar pro účetnictví firmy. Podle zdrojů LN si odnesli až 30 krabic dokumentů.

Důstojník Holub si podle policie od svých podřízených, kteří na spisu pracovali, sehnal detaily o prověřování společnosti Rencar. A nenechal si je pro sebe. O několik měsíců později – konkrétně 11. května v restauraci Giovanni – je na dvou listech A4 předal objednavateli Gáboríkovi.

Jenomže oba muže už delší čas sledovali vyšetřovatelé z protimafiánského útvaru řízeného tehdy Robertem Šlachtou. Policisté Gáboríka a Holuba zadrželi a obvinili ze zneužití pravomoci, podplácení a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Gáborík podle policie nebyl cílovou stanicí. Fungoval jako prostředník, který za peníze materiály sháněl pro klienty své firmy GSM H.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Gáborík měl dokumenty o prověřování firmy Rencar nachystané pro právníka Martina Řandu z advokátní kanceláře Řanda Havel Legal. Právě Řanda zastupuje Rencar ve sporu s dopravním podnikem.

Jakýkoliv kontakt s Gáboríkem ale právník popírá. „Nijak podrobně se nemohu k níže uvedené věci vyjádřit, neboť jsem vázán povinností mlčenlivosti advokáta. Mohu však za sebe prohlásit, že jsem v této souvislosti kontaktován policií nebyl a od vámi uvedených osob žádné informace nevyžadoval ani jejich poskytnutí ne očekával,“ napsal advokát LN.

Advokáti Vlastimil Rampula ani Roman Lamka, obhájci obviněných, na dotazy LN, které se týkaly jejich klientů, nereagovali.

Máchová bez taláru

V kauze Beretta neuvízli jen Gáborík s Holubem. Kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu detektivové bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pod dozorem vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v květnu obvinili i bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu.

Na začátku října si pak vyšlápli i na vlivnou státní zástupkyni Dagmar Máchovou, která je trestně stíhaná kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

Máchová kvůli obvinění přišla o práci žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v polovině října rozhodl, že ji postaví mimo službu do doby, než soudy pravomocně rozhodnou o její kauze.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....