Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Výpadek příjmů poskytovatelů zdravotní péče přesáhne kvůli pandemii 30 miliard. Většinu kompenzací zaplatí stát

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Výpadek příjmů poskytovatelů zdravotní péče kvůli omezením v důsledku epidemie koronaviru dosáhne letos podle ministerstva zdravotnictví 30,5 miliardy korun. Resort počítá s přímou kompenzací ve výši 27 miliard. Uvádí to zpráva k návrhu zákona o kompenzacích, který vložilo ministerstvo zdravotnictví (MZ) do legislativní knihovny vlády s žádostí o projednání návrhu ve stavu legislativní nouze.

Spolu s plánovanou vyhláškou má zákon zajistit příjmy zdravotnických zařízení, která zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Nemocnice musely odkládat vyšetření a operace, lázně byly zavřeny úplně.

Rozdíl zhruba 3,5 miliardy korun mají podle návrhu nemocnice dohnat zvýšením činnosti do konce roku. „Zbytek bude zohledněn, pokud poskytovatelé využijí možnosti dohnat část ztracené produkce ve druhé polovině roku 2020 tím, že zvýší objem poskytovaných plánovaných a elektivních hrazených služeb,“ uvádí materiál. V nemocnicích je k tomu podle ministerstva třeba kompenzovat náklady spojené s péčí o pacienty s onemocněním covid-19. Náklady na to odhaduje resort na pět miliard.

Materiál uvádí, že některé segmenty zdravotní péče v době epidemie vůbec nefungovaly, například lázně. U nich premiér Andrej Babiš uvažuje o změně daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent, řekl v neděli České televizi.

Akutní lůžková péče klesla podle ministerstva zdravotnictví na 30 až 50 procent produkce v porovnání se stejným obdobím minulého roku, naopak domácí paliativní péče přibylo.

„Ze současných odhadů očekáváme, že nenaplněná produkce bude za celý rok ve výši až cca 30,5 miliardy korun. Bude ale záležet i na vývoji v dalších měsících, dopady může ovlivnit například další vlna epidemie, proto s jistotou nelze v tuto chvíli konečný dopad odhadnout, modelace se budou průběžně přizpůsobovat aktuální situaci,“ uvádí předloha. Pravidla pro kompenzaci nákladů mají zajistit, že se poskytovatelé nedostanou do platební neschopnosti.

Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Odkládaly se tak například plánované operace. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...