Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Výprodej: stát se zbavuje pozemků a domů. Podívejte se, co je k mání

Vojenská lázeňská ozdravovna, Mariánské Lázně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská lázeňská ozdravovna, Mariánské Lázně |

PRAHA Zeštíhlování ministerstev pokračuje. Na řadu nepřicházejí pouze lidé, ale také budovy a další nemovitosti. Státní úřady a ministerstva v současnosti nabízejí k prodeji budovy a pozemky v hodnotě stovek miliard korun.

Mezi nejaktivnější "prodejce" z řad institucí patří zejména silová ministerstva - ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra.
Pozadu ale nezůstává ani ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo financí.

Ministerstvo vnitra vytvořilo internetový katalog nemovitostí na prodej. V současnosti obsahuje celkem jedenáct budov či pozemků. "Tímto chceme rozšířit okruh případných zájemců o koupi těchto nemovitostí," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Vojenská lázeňská ozdravovna, Mariánské Lázně

Ministerstva prodávají převážně rekreační objekty nebo budovy a pozemky, které vyhodnotily pro svoji budoucí existenci jako nepotřebné. Armáda letos prodala komplex devatenácti budov v Mariánských Lázních za 105 milionů korun a chce se zbavit i dalších objektů, mezi nimiž figurují bývalá kasárna či vojenské letiště.

Kdo prodává?

Ministerstvo vnitra - v internetovém katalogu nabízí velké množství budov či pozemků

Ministerstvo obrany - chce se zbavit nepotřebných vojenských objektů

Ministerstvo průmyslu a obchodu - plánuje prodat dvě rekreační zařízení

Ministerstvo dopravy - plánuje prodat jediné rekreační zařízení
Dvě rekreační zařízení označilo za nepotřebné ministerstvo průmyslu a obchodu a bude usilovat o jejich odprodej. "Hlavním důvodem je snaha hledat úspory," řekl mluvčí Pavel Vlček.
Svého jediného rekreačního objektu se hodlá vzdát i ministerstvo dopravy. Podle mluvčího Karla Hanzelky by za něj ministerstvo chtělo utržit alespoň sedm milionů korun.

Prodej nemovitostí v době, kdy ministerstva hledají prostředky pro vlastní chod ale snižuje možné příjmy. "Když se prodávající zbavuje nemovitostí pod tlakem, nedá se očekávat, že vyinkasuje nejlepší možnou cenu," upozorňuje Alexander Rafajlovič z realitní společnosti Cushman & Wakefield. "Ale když mají instituce rozpočtové mezery, nemusí být prodej nemovitostí špatný nápad."

Prodej zbytných nemovitostí představuje pro státní instituce možnost, jak dosáhnout milionových úspor. Kromě vyinkasování prodejní ceny se totiž zbaví nákladů spojených s udržováním nemovitostí. Oproti jiným majitelům se ale ministerstva nemohou zbavit nemovitostí ze dne na den.

Rekreační zařízení Olešnice - majetek MVČR

"Jedná se o majetek České republiky v hospodaření ministerstva. Nemovitosti proto nemůžeme prodávat, jak chceme. Napřed je musíme nabídnout jiným orgánům státní správy. Až poté lze uskutečnit výběrové řízení na kupce," upozornil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vlček.

Bytová jednotka Louny - majetek MVČR

Další možností, jak na nemovitostech ušetřit, je podle analytika Ondřeje Novotného z realitní společnosti King Sturge sestěhování zaměstnanců z více objektů do jediné budovy. Právě tento postup zvažuje ministerstvo průmyslu a obchodu. "Chceme oživit plán Kulový blesk, který vznikl za ministra Martina Římana a počítal se sestěhováním ministerstva a podřízených organizací do jedné budovy," potvrdil Vlček.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...