Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
25. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyšší zdanění bohatých bude rána pro digitální ekonomiku. Zůstaneme montovnou?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Český digitální průmysl kroutí hlavou nad návrhem progresivního danění příjmů z dílny ČSSD. Vláda nejprve na všechny strany prohlašovala, že chce podporovat rozvoj digitální ekonomiky. Nyní je tu nápad, který lidem v IT zkrátí výplaty.

Na podporu digitální ekonomiky vznikla i funkce koordinátora digitální agendy, jíž se chopil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, podle kterého je rozvoj online prostředí důležitý pro konkurenceschopnost země.

Právě jeho strana teď ale přišla s nápadem, který tuzemské IT zbrzdí. Internetová ekonomika v Česku není malý obor. K HDP přispívá více než čtyřmi procenty a z tohoto pohledu je důležitější než zemědělství nebo bankovnictví. S navázaným byznysem je to podle odhadů dokonce kolem deseti procent.

Podíl „ajťáků“ mezi pracující populací činí 2,5 procenta, což je mírně nad průměrem Evropské unie. Přesto je jich málo. Firmy ze všech různých oborů stále hledají IT specialisty všeho druhu a poptávka do budoucna rozhodně klesat nebude.

Jejich průměrná mzda je podle dat Českého statistického úřadu nad 51 tisíci korun, a tudíž se na ně podle návrhu ČSSD vztahuje nejpřísnější sazba daně. Nově by se jejich příjem měl danit 32 procenty, a tak by měsíčně přišli o tisíce, někdy i o deset tisíc korun čistého.

Montovna či znalostní ekonomika?

„Nechápu to. Hovoří se tu o podpoře digitální ekonomiky, ale přitom je to po omezení práce z domova a elektronické evidenci tržeb ze strany vlády další rána do vazu českého digitálního sektoru,“ říká Magdaléna Divišová, ředitelka agentury Online People, která se specializuje na hledání talentů online byznysu.

Dá se proto očekávat, že firmy podle toho upraví nejen nabídku volných míst, ale změn doznají i obsazené pozice. Především by v takovém případě šlo o změnu úvazků, stoupl by počet lidí, kteří budou namísto hlavního pracovního poměru „zaměstnáváni“ na fakturu či jiný typ smlouvy.

„Máme-li zůstat montovnou zaměstnávající nízko kvalifikovanou pracovní sílu, je dobré daňově podpořit průměrné a podprůměrné platy. Chceme-li budovat znalostní ekonomiku, musíme zůstat daňově konkurenceschopní pro IT odborníky, jejichž mzdy se nejčastěji pohybují v pásmu 50 až 100 tisíc korun měsíčně,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

A tomu vyšší zdanění, které se počítá ze superhrubé mzdy a ve výsledku tak z výplaty ukrojí ještě více procent, nepomáhá.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.