10. ledna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vytápění města z hlubin země se odsouvá

Erupce gejzíru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erupce gejzíru | foto: Shutterstock

LITOMĚŘICE Severočeské Litoměřice se chtějí stát prvním českým městem, které bude vytápět energie z nitra země. Jenže projekt dosud nezískal všechna potřebná povolení a promeškal tak příležitost získat dotaci z evropských fondů. A bez ní je nákladný projekt jen těžko realizovatelný.

Náklady na výstavbu geotermálního zdroje včetně tepelných rozvodů dosáhnou dvou až 2,5 miliardy korun. Město je chce uhradit kombinací dotace z evropských fondů, bankovního úvěru a vlastních prostředků.

Konkurenční boj

Městu hází klacky pod nohy provozovatel stávající uhelné teplárny, firma Energie Holding ze skupiny MVV Energie. Ta vlastní také tepelné rozvody v části Litoměřic. Nejasné podmínky budoucí spolupráce přiměly teplárenskou firmu blokovat územní rozhodnutí pomocí odvolání.

Právě odvolání ze strany MVV Energie je příčinou, proč byl litoměřický projekt vyřazen z aktuálního kola dělení evropských peněz na velké ekologické projekty. „Žadatel obdržel dne 8. prosince dopis ve věci zamítnutí žádosti z důvodu nedoložení územního rozhodnutí,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

INFOGRAFIKA

lit

Manažer geotermálního projektu v Litoměřicích Antonín Tym se však nevzdává. „S ministerstvem životního prostředí právě jednáme o dalším postupu. Variant je více, ale v tuto chvíli nemohu více k této záležitosti sdělit,“ uvedl Tym na dotaz LN.

Hlavní překážku, chybějící platné územní rozhodnutí, již město odstranilo. Odvolání proti původnímu rozhodnutí z loňského července, které podal provozovatel uhelné teplárny v Litoměřicích, ústecký krajský úřad z převážné části zamítl. V původním územním rozhodnutí provedl jen několik formálních úprav.

Spor mezi skupinou MVV Energie a městem se loni vyhrotil natolik, že se Litoměřice rozhodly postavit nové tepelné rozvody. Vlastník těch stávajících totiž odmítal ke své síti nový geotermální zdroj připojit.
Obě strany sporu však popírají, že by vztahy mezi nimi byly napjaté. „SMVV je situace řekl bych přátelská,“ tvrdí Tym.

Skupina MVV Energie CZ tradičně spor s litoměřickou radnicí příliš nekomentuje. „Nyní situaci analyzujeme a zvažujeme další právní kroky. Naše nabídka oboustranně výhodné spolupráce pro město Litoměřice stále platí,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí MVV Energie Pavla Kutlů.

Teplo z hlubin

Výsledkem sporu je, že projekt nabírá zpoždění. Podle prvotních plánů měl zdroj využívající energii z nitra země ve městě zahájit provoz již před rokem. Nyní manažer projektu Antonín Tym hovoří o dokončení nejpozději v roce 2015.

Původní počet zájemců o stavbu geotermálního zdroje energie v Česku výrazně prořídl. Vedle Litoměřic připravují podobný projekt také radnice v Semilech a středočeských Úvalech. Další zájemci, například města Liberec a Lovosice, od původních plánů upustili.

Projekty v České republice využívají technologie „hot dry rock“, kdy dochází k ohřevu vody v horninách nacházejících se až pět kilometrů pod povrchem země. Nejvhodnější jsou podmínky právě v severních a severozápadních Čechách.

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.