Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vytvořili jsme protikrizový polštář

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Za absolutní nesmysl považuje ministr financí Miroslav Kalousek tvrzení ČSSD, že vláda zavinila propad hospodářství reformami veřejných rozpočtů ještě před dopadem světové finanční krize na Česko. Takový názor pronesl na sjezdu ČSSD Bohuslav Sobotka. "Naopak, jestli se vládě něco podařilo, je to stabilizace veřejných rozpočtů, čímž, aniž to netušila, připravila zemi na krizi," řekl Kalousek.

Stabilizací rozpočtů kabinet podle ministra zabránil daleko většímu nárazu světové finanční krize na české hospodářství, vytvořila jakýsi polštář.

Kalousek nesouhlasí ani s nařčením, že vláda zatím nepřišla s žádným protikrizovým opatřením. Kabinet podle něj výrazně podpořil export a celkový protikrizový scénář přinese v pondělí. "Budou v něm nástroje efektivní, nikoli takové, které by napáchaly víc škody než užitku," konstatoval s tím, že balíček opatření navrhovaných sociálními demokraty by přinesl "naprosto neúměrné náklady na budoucí generace".

Na kritice vládního řešení hospodářské krize chce sociální demokracie založit kampaň před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční počátkem června. Podle lídra kandidátky ODS Jana Zahradila tak ČSSD činí, protože nemá žádné skutečné téma ani autentickou politiku vůči Evropské unii.

"Všechny evropské teze ČSSD jsou pouze převzaty ze stranických dokumentů Strany evropských socialistů nebo Socialistické Internacionály. ČSSD se tak snadno dostává do ostrého rozporu s názory svých vlastních voličů," tvrdí Zahradil. Například zavedení eura podle průzkumu veřejného mínění odmítá jen 55 procent voličů ČSSD, uvedl Zahradil ke kampani ČSSD v tiskovém prohlášení.

Práci na vládním návrhu protikrizovýcho patření má Národní ekonomická rada vlády (NERV) spolu s ministry doladit v neděli. Plán má mít podle dosavadních informací celkem 32 bodů. Jejich cílem má být oživení domácí ekonomiky, u které by mohl v letošním roce hrozit až dvouprocentní pokles.

ČSSD chce kvůli krizi zavést třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu Kč ročně. Chce také zvýšit základní slevu na dani o 3600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce vzít část peněz státu z loňské dividendy ČEZ, kterou stát získá letos. Podle Sobotky je možné takto získat pět miliard až sedm miliard Kč. Strana také například chce zvýšit dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze současných pěti na šest měsíců a zvýšit ji na 80 procent měsíčního čistého výdělku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!