18. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chceme přesvědčit USA, aby se neuzavíraly, říká druhý muž Evropské komise Katainen

Jyrki Katainen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jyrki Katainen. | foto: European People's Party/Wikimedia

Liberální, otevřená a vzdělaná společnost je nejlepší cesta pro menší země jako Česko nebo Finsko. „Potřebujete lidem zajistit bezpečí a fungující sociální systém. Obchod je cesta, jak to zaplatit,“ říká v rozhovoru pro sobotní vydání LN druhý muž Evropské komise Jyrki Katainen, místopředseda EK pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost. Hovořil s ním Jan Klesla.

LN: Říká se, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má odstoupit a vy budete jeho nástupce. Je to pravda?
Ne, to je absolutní nesmysl. Jean-Claude Juncker bude v čele do konce našeho období, což jsou další dva roky. Řekl, že nechce pokračovat v tom dalším, ale teď není vhodný čas spekulovat, kdo nastoupí po něm. Jde jen o nešťastné drby, které si v bruselské bublině žijí vlastním životem.

LN: Nedávno jste prohlásil, že administrativa Donalda Trumpa je příležitostí pro Evropu. V jakém smyslu?
Prioritou číslo jedna pro EU je navázat s novou administrativou dobré vztahy. Jsme strategičtí partneři, sdílíme stejné hodnoty a mnoho společných zájmů. Takže i přesto, že se teď politická mapa dost změnila, si prostě potřebujeme být co nejblíže. Samozřejmě všichni četli tweety a vyjádření nové americké vlády a Evropa rozhodně není jediný kontinent, který se bojí, jestli je ekonomický protekcionismus skutečně na vzestupu. Kontaktovala nás proto celá řada zemí s tím, že chtějí prohloubit své ekonomické vazby a ochránit tak otevřený a svobodný obchod. Státy z­ oblasti Perského zálivu či z­ Asie jasně řekly, že doba je složitá a­ musíme se postavit za globální politický multilateralismus a světový obchod.

Z tohoto pohledu to pro nás byla velmi pozitivní zpráva, protože tohle jsou hodnoty, na kterých EU stojí, které jsou přímo v našem DNA. Vyjednáváme nyní řadu obchodních dohod a hodně partnerů chce jejich uzavření nyní urychlit. Pro mnoho zemí by bylo negativní, kdyby se USA začaly uzavírat, a také mnoho zemí řeklo, že vzájemné dohody se netýkají jen obchodu, ale je to cesta, jak řídit a ochránit globalizaci.

LN: Řekněme, že by USA začaly chránit svůj domácí trh a uzavírat ho. Je možné, že někteří investoři a výrobci se přesunou do Evropy a ta na tom vydělá?
To je v tuto chvíli těžké říct, ale není to jenom ekonomická teorie, ale i praxe, že otevřený trh láká investice víc než uzavřený. Krátkodobě tedy můžete ochranou vlastního průmyslu získat, středně nebo dlouhodobě ale ztratíte. Jak jsem ale řekl, naším hlavním cílem jsou dobré obchodní vztahy s USA a ­přesvědčit, že uzavírání se není dobrá cesta. Je to pro nás velmi důležité i­politicky, protože moderní dohody se netýkají jen ekonomiky, ale i hodnot.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?