21. července 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vzhůru do Íránu. Češi plánují čile obchodovat s islámským režimem

Íránský prezident Hasan Rúhání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský prezident Hasan Rúhání | foto: Reuters

PRAHA/TEHERÁN Česko uvažuje o otevření další zahraniční kanceláře agentury CzechTrade. Vzniknout by mohla v Teheránu. Plánované otevření kanceláře je reakcí na podepsání mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu.

Výměnou za omezení nukleárního programu odvolá Západ sankce a otevřou se dveře nové vzájemné spolupráci. O záměru českého ministerstva průmyslu a obchodu budou jeho lidé jednat se svými protějšky z resortu zahraničí už ve středu. 

„Českým exportérům se otevírají nové možnosti a téměř 80 milionový íránský trh je pro ně velkou příležitostí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Nová zahraniční kancelář by se podle něj otevírala v teritoriu, který slibuje budoucí silné obchodní a oborové příležitosti.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaji se již podle ministerstva v loňském roce věnovala mapování příležitostí a možností prezentace na veletrhu v oblasti Středního východu včetně Íránu. 

Stavebního veletrhu Projekt Iran 2015 se v červnu zúčastnilo šest českých firem. „Přítomnost na prvním ročníku veletrhu Project Iran nám přinesla přes 70 kontaktů a v neposlední řadě možnost vidět na vlastní oči obrovský potenciál, který Írán nabízí nejen ve stavebnictví,“ uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Český dovoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se zboží v hodnotě 163 milionů korun.

ČTK