12. srpna 2016 15:30, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Web pražské karty Lítačka vyřadil útok hackerů. Hodinu byl mimo provoz

Primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí nové pražské karty Lítačka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí nové pražské karty Lítačka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Karta Lítačka, která slouží jako pražská tramvajenka, zažila první vážný problém. Web, na kterém si zájemci mohou kartu objednávat, byl minimálně hodinu nefunkční. Výpadek začal před třetí odpoledne a způsobil jej podle pražského magistrátu hackerský útok.

„Chyba není na naší straně. Poskytovatel hostingu čelí masivnímu hackerskému DDoS útoku. Do budoucna zvážíme, zda nebudeme mít i alternativního poskytovatele, abychom podobným problémům zabránili. Data Pražanů ohrožena nejsou a k žádným dalším problémům podle mých informací nedochází,“ řekl pro Lidovky.cz během výpadku mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

DDoS je zkratka pro „distributed denial of service“ a znamená znepřístupnění služeb. Do útoku bývá zapojeno několik lidí, může jít až o statisíce. Předmětem hackerského útoku se stala firma Wedos, která magistrátu webové stránky poskytuje pro Lítačku.

Napadení se ovšem netýkalo jen stránek pražské tramvajenky, ale všech dalších, které mají hosting od Wedosu.

Samotné vydávání karet podle magistrátu ohroženo nebylo. Člověk si ale pro Lítačku musel přijít osobně, přes internet si tramvajenku objednat nemohl.

S vydáváním Lítačky začal magistrát letos v březnu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ji představila jako náhradu za problematickou Opencard. I tu stále lidé v Praze používají. Posledním červeným kartám by měla vypršet platnost až v roce 2020.

Neuvěřitelné. Mám ji. Lítačku.
Za každou přepážkou sedí dva úředníci. Pražský magistrát se totiž v době...

Magistrát ujišťuje, že do té doby by s ní její majitelé neměli mít problémy. Společnost EMS, která je vlastníkem Opencard, však tvrdí varovala, že může docházet k dílčím problémům.

enoEliška Nová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!