Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Z ministerstva financí odejde 911 zaměstnanců, říká Kalousek

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí a jeho podřízené organizace, jako je třeba daňová nebo celní správa, opustí ještě do konce roku 911 zaměstnanců. Samotné ministerstvo opustí 135 úředníků.

V televizi Prima to v neděli řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). To je však podle něj jenom první fáze, kdy se pouze ruší pracovní místa. Druhou, reformní fázi podle něj přinese až projekt jednotného inkasního místa. To znamená, že místo čtyř současných správců daně bude jen jeden.

"Daňový poplatník to také bude mít daleko jednodušší, protože bude odvádět své přímé odvody jenom na jedno místo a také jen z toho jednoho místa mu bude chodit kontrola," řekl ministr.

Tento krok podle něj přinese úspory v řádu tisíců lidi, a to nejen na ministerstvu financí, ale i na ministerstvu práce a ve zdravotních pojišťovnách.

Čtěte také

Kalouskův oponent v diskusním pořadu, místopředseda ČSSD Milan Urban, plán na zřízení jednotného inkasního místa podporuje. "Já si myslím, že to je dobrý krok, pokud bude proveden manažersky, profesionálně, což zatím nemám důvod zpochybňovat, tak určitě se dá počítat s nějakým obecným souhlasem (ČSSD) při projednávání v Poslanecké sněmovně," řekl.

Propouštění v rámci úspor avizovala již dříve další ministerstva. K 1. září dostalo například výpověď 55 úředníků na ministerstvu životního prostředí.

Čtěte také

Ministerstvo zahraničí propustí na 250 zaměstnanců, kvůli škrtům ve státním rozpočtu není vyloučeno ani zavírání dalších zastupitelských úřadů.

Ministerstvo zemědělství propustí do konce roku 140 zaměstnanců ze svého ústředí a z regionálních poboček; z podřízených organizací odejde celkově zhruba deset procent lidí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...