1. července 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Z oběhu se zatím vrátilo sotva 14 procent zrušených padesátníků

Konec haléřů v Česku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec haléřů v Česku | foto: ČTK

PRAHA České národní bance (ČNB) se zatím vrátilo sotva 14 procent padesátihaléřů, jejichž platnost skončila na konci loňského srpna. Při návštěvě v České mincovně v Jablonci to dnes řekl náměstek ředitele sekce peněžního a platebního styku ČNB Leopold Surga. Je to podle něj méně, než se čekalo.

Banka předpokládala, že se jí vrátí zhruba pětina z 450 milionů padesátníků v oběhu. Lidé ale mají ještě do konce prázdnin možnost peníze vyměnit v běžných bankách, v dalších pěti letech už je bude přijímat jen ČNB.

O zrušení padesátníků rozhodla národní banka před dvěma lety, současně s nimi ukončila i platnost papírových dvacetikorun. "Padesátníky, stejně jako desetníky a dvacetníky, postupně přestaly plnit funkci oběživa," vysvětlil důvody jejich zrušení Surga.

Platnost deseti- a dvacetihaléřů skončila v říjnu 2003. Ještě do konce letošního října mají lidé možnost je vyměnit v národní bance. "Zatím se jich vrátilo asi 12 procent," dodal Surga.

Drobné byly na rozdíl od jiných mincí vyráběny z hliníku, který se poměrně snadno otírá a znečišťuje počítací stroje. Ke zpracování padesátihaléřů navíc není podle ČNB možné využít běžné linky na mince, a je proto nutné je zpracovávat ručně.

Zatímco podstatnou část dvacetníků a desetníků nechala v minulosti banka strojně znehodnotit, padesátihaléře si nechává v trezorech.
Až skončí lhůta pro jejich výměnu, prodá banka mince jako kov nejvyšší nabídce. Jde totiž o velmi kvalitní a čistou surovinu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?