2. listopadu 2009 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Z Paroubka i Hradu leze azbuka horem dolem. Kdo asi dostaví Temelín?

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval 30. října v Praze vládu za formu výjimky, kterou vyjednala na summitu EU v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval 30. října v Praze vládu za formu výjimky, kterou vyjednala na summitu EU v Bruselu | foto: ČTK

PRAHA Kolem gigantického tendru na dostavbu atomové elektrárny v Temelíně se budou dít velké věci. Vicepremiér Martin Barták, který má blízko k ODS, včera v České televizi řekl, že na průběh výběrového řízení bude muset dohlédnout vláda a její vliv prý bude "enormní".

Půlbilionová zakázka, která má pro Českou republiku velký význam, je tak lukrativní, že se kolem ní strhne obrovská mela. Pro vedení ČEZ je klíčová cena, ale vláda, jako akcionář firmy, musí zvažovat i jiná kritéria, především strategická. Česko je teď v oblasti energetických zdrojů silně závislé na Rusku a bylo by pošetilé ruský vliv v této oblasti ještě posílit. Rusové přitom o zakázku moc stojí a jistě nabídnou dobrou cenu.

Premiér Fischer si tak bude muset dobře rozmyslet, jak by eventuální odmítnutí Rusů zdůvodnil. Zvlášť když se v této oblasti může spolehnout maximálně na ODS. Z Jiřího Paroubka leze azbuka horem dolem a pro prezidenta také není ruský vliv žádnou hrozbou. Spíš naopak.

Chce-li vláda dát najevo, že si na tendr pořádně posvítí, mohla by začít už od seznamu uchazečů. ČEZ ho totiž odmítá zveřejnit.

Nejvyšší správní soud přitom před pár dny rozhodl, že ČEZ není běžná soukromá firma, ale veřejná instituce, na niž se vztahují jiná pravidla. Takže sem s tím seznamem!

Najdete na Lidovky.cz