11. července 2015 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Z únavy je jim na omdlení. Řeckým nemocnicím kvůli krizi akutně chybí lékaři

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Chirurg Panagiotis Dedeilias svou práci v aténské nemocnici miloval. V poslední letech se však jeho vysněná profese začíná měnit na noční můru. Dedeilias se musí vypořádávat i se 36 hodin dlouhými službami, na dovolenou nemá nárok. A podobně na tom jsou i stovky dalších. Současná ekonomická krize totiž těžce doléhá i na řecké zdravotnictví.

„Po nekonečných šichtách bývám úplně vyčerpaný. Mým asistentům na operačních sálech je někdy z únavy i na omdlení,“ citoval Panagiotise Dedeiliase řecký zpravodajský server Kathimerini.

Aténský chirurg se novinářům svěřil, že pracovní podmínky v řeckých zdravotních ústavech jsou takřka nesnesitelné. Dovolená je v současnosti tabu, pokud lékaři nejsou na operačních sálech nebo na ambulancích, musí být neustále na telefonu, kdyby od nich jejich sloužící kolegové potřebovali pomoci.

Nemohli to vydržet

Poměry v řeckém zdravotnictví se začaly rychle zhoršovat během současné ekonomické krize, kdy byla velká část pacientů nucena opustit své ošetřující lékaře na placených klinikách. Státní nemocnice trápí i to, že výpovědi dává stále více lékařů.

Mnozí z nich přiznávají, že už vysoké pracovní nasazení a stres zkrátka nemohli vydržet. Své dlouholeté pracoviště opustila například i 46letá aténská neuroložka, která si nepřála uvést své jméno. „Když jsem začínala, cítila jsem se jako hrdinka, postupem času jsem ale přestávala zvládat a nakonec se objevily psychické i fyzické zdravotní problémy,“ svěřila se reportérům řeckého listu.

Pomáhá armáda

Nemocnice vážnou situaci řeší, jak mohou. Mnohým už pomáhají i vojáci. Jedním z nich je i Konstantinos Soultanis, který jako posádkový lékař slouží u aténských vzdušných sil. „Jsme připraveni přijít vždy, když nás o to požádají,“ popsal Soultanis. Státní nemocnice jeho služeb využívají několikrát měsíčně, pokud je nedostatek chirurgů akutní, vypomáhá i několikrát týdně.

„Lékaři z nemocnic odcházejí a není, kdo by je nahradil. Mladí doktoři v Řecku nezůstávají. Pokud vystudují, míří do zahraničí, kde dostanou plat, který odpovídá jejich pracovnímu nasazení,“ naznačil příčinu aktuálních potíží Soultanis.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!