Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za pokles koruny může nepodložená panika

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA "Londýnští hráči dnes potápěli jednu středoevropskou měnu za druhou. Největší zásah dostala ale česká koruna," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Česká měna během dne oslabila na nejslabší hodnotu od října 2005, téměř 30 korun za euro.

V pozadí oslabování podle Pikory nestojí vývoj v Česku, ale v regionu. Investoři nyní začali vnímat celou střední a východní Evropu jako "sud plný střelného prachu", který prý podle nich každou chvílí exploduje.

Česká měna během dne oslabila až na 29,68 Kč/EUR. V závěru obchodování své ztráty částečně zkorigovala a v 17:00 stála na 29,48 Kč/EUR a 23,44 Kč/USD. Vyplývá to ze zpráv serveru Patria Online a obchodníků.

Pikora: Za oslabením koruny stojí nepodložená panika 
Finančním trhům ve střední Evropě přitížila zpráva společnosti Moody's, která upozornila na zhoršující se ekonomickou situaci v tomto prostoru.

"Řada investorů nyní klade rovnítko mezi ČR, Maďarsko či Ukrajinu, když upozorňují na zadlužení v cizích měnách a nutnost přítoku kapitálu. Tito lidé ale zapomínají, že zadlužení v cizích měnách není problém ČR," upozornil Pikora.

Prolomením hladiny 29,50 CZK/EUR se koruně podle Pikory otevřel prostor k oslabení až ke 30,00 CZK/EUR, ale její prolomení považuje za "krajně neracionální a nepravděpodobné", protože za současným oslabením stojí jen nepodložená panika.

"Dnešní oslabení koruny téměř o dvě procenta je tak rychlé, že prakticky vylučuje další brzké snížení úrokových sazeb centrální banky. Centrální bankéři před oslabením budou nejspíš varovat, čímž koruně přistřihnou křídla. Inflace by totiž kvůli kurzu mohla nečekaně vystřelit," dodal Pikora.

,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?