Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za rok přišlo o práci 114 tisíc lidí, další tisíce je budou následovat

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 6,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo k nárůstu o 2,2 procentní body, což je nejvyšší meziroční růst úrovně nezaměstnanosti od roku 1999. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže, je podle analytika ČSOB Petra Dufka v novodobé historii nevídaná. "Zatímco dříve se obvykle trend ekonomiky promítal do vývoje na trhu práce v průběhu tří kvartálů, při současné krizi nezaměstnanost začala růst téměř okamžitě poté, co firmy začaly pociťovat úbytek zakázek," uvedl.

Trend klesající zaměstnanosti v české ekonomice bude podle Dufka pokračovat i nadále, ale mnohem pomalejším tempem. Míra nezaměstnanosti by mohla postupně vystoupat až k osmi procentům. "Dá se čekat, že teprve až zhruba v polovině příštího roku by se v ekonomice mohly ve větší míře objevovat nová pracovní místa, která by dosavadní negativní trend trhu práce mohla konečně zlomit," doplnil.

Dnešní data se sice kvůli různé metodice liší od údajů, které zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí, trend je však stejný. Podle MPSV, které vychází z počtu registrovaných lidí bez práce, dosáhla míra nezaměstnanosti ve 2. čtvrtletí hodnoty 7,9 procenta, tedy o 2,7 procentního bodu více než loni.

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 334 tisíc a v porovnání se 2. čtvrtletím roku 2008 se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 113.800. V relativním vyjádření jde o nárůst ve výši 51,7 procenta. Meziroční růst nezaměstnanosti se projevil především v mužské složce populace, kde přibylo 63 tisíc nezaměstnaných.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.