4. srpna 2009 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za rok přišlo o práci 114 tisíc lidí, další tisíce je budou následovat

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 6,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo k nárůstu o 2,2 procentní body, což je nejvyšší meziroční růst úrovně nezaměstnanosti od roku 1999. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže, je podle analytika ČSOB Petra Dufka v novodobé historii nevídaná. "Zatímco dříve se obvykle trend ekonomiky promítal do vývoje na trhu práce v průběhu tří kvartálů, při současné krizi nezaměstnanost začala růst téměř okamžitě poté, co firmy začaly pociťovat úbytek zakázek," uvedl.

Trend klesající zaměstnanosti v české ekonomice bude podle Dufka pokračovat i nadále, ale mnohem pomalejším tempem. Míra nezaměstnanosti by mohla postupně vystoupat až k osmi procentům. "Dá se čekat, že teprve až zhruba v polovině příštího roku by se v ekonomice mohly ve větší míře objevovat nová pracovní místa, která by dosavadní negativní trend trhu práce mohla konečně zlomit," doplnil.

Dnešní data se sice kvůli různé metodice liší od údajů, které zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí, trend je však stejný. Podle MPSV, které vychází z počtu registrovaných lidí bez práce, dosáhla míra nezaměstnanosti ve 2. čtvrtletí hodnoty 7,9 procenta, tedy o 2,7 procentního bodu více než loni.

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 334 tisíc a v porovnání se 2. čtvrtletím roku 2008 se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 113.800. V relativním vyjádření jde o nárůst ve výši 51,7 procenta. Meziroční růst nezaměstnanosti se projevil především v mužské složce populace, kde přibylo 63 tisíc nezaměstnaných.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!