Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Začal souboj o dohled nad operátory. Ve hře bude i místo předsedy ČTÚ

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr průmyslu Jan Mládek hledá kandidáty do vedení klíčového úřadu, který má zkrotit operátory. Na jednu volnou židli jsou hned tři kandidáti.

Vedení telekomunikačního regulátora čeká několik těžkých měsíců. Rozhodovat se bude o obsazení hned dvou křesel v pětičlenné Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). První se v polovině března uvolní místo prospotřebitelského radního Ondřeje Malého, jehož pokračování ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) odmítl. Označil ho za politického aktivistu, který za pět let ve funkci kromě silných výroků v médiích nic neudělal.

„Nemám jméno. Mám tři jména a nevím, jestli nebude ještě nějaké čtvrté. O tom musím ještě jednat,“ řekl Mládek na dotaz LN, kdo by mohl Malého ve funkci nahradit. Je to totiž právě ministr průmyslu, kdo musí vládě v příštích týdnech předložit jméno kandidáta ke schválení.

Životopisy, které podle zjištění LN v kuloárech kolují, patří člence představenstva Hospodářské komory ČR Haně Továrkové, šéfovi vnějších vztahů české pobočky Microsoftu Václavu Machovi a právničce stavební společnosti Metrostav Haně Nevřalové.

Na podporu Továrkové už Mládek dostal dopis od poskytovatelů internetového připojení. V Hospodářské komoře totiž předsedá sekci IT a telekomunikací a angažuje se mimo jiné ve snahách o efektivní rozdělení 14 miliard korun evropských dotací, které chce Brusel v příštích letech investovat do rozvoje superrychlého internetu v Česku.

Různorodá kandidátka

„Dlouhodobě se věnuji zprostředkování komunikace a spolupráce mezi průmyslem a úředním aparátem. Byla by to tedy pro mě určitě výzva. Navíc v Radě ČTÚ doposud chyběla žena, což je podle mého názoru trochu chyba,“ uvedla Továrková, která se jakožto vystudovaná právnička a ekonomka i vzhledem ke své dosavadní činnosti papírově jeví jako nejvhodnější kandidát.

Václav Mach z Microsoftu má podporu zejména vládního digitálního zmocněnce Tomáše Prouzy a rovněž oborového sdružení ICT unie, v jejímž představenstvu zasedá. V Microsoftu je od roku 2008, předtím však 11 let pracoval ve Vodafonu a jeho operátorském předchůdci Oskaru, kde působil v řadě manažerských funkcí hlavně v oblasti vnějších vztahů, regulace a také jako prokurista.

Nominaci Nevřalové podporují především kruhy blízké finanční skupině PPF, vlastníku síťového operátora CETIN a mobilního operátora O2. Současná právnička stavební firmy Metrostav působila právě v tehdejší Telefónice O2 několik let předtím, než ji společnost miliardáře Petra Kellnera koupila a rozdělila.

Nevřalová se nicméně jako advokátka dlouhodobě věnuje právu obchodních společností a korporátním záležitostem. Odborně se telekomunikacím a jejich regulaci minimálně v posledních letech nevěnovala. Na dotazy LN neodpověděla.

Otazník visí nad ministrem průmyslu zmiňovaným možným čtvrtým jménem. Podle doposud ne ověřených informací by jím mohla být náměstkyně ministra kultury a bývalá předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.

Hra o předsednické křeslo

Už v říjnu přitom Radu ČTÚ čeká ještě významnější moment, bude totiž končit mandát současnému předsedovi Jaromíru Novákovi. Právník, informatik a úředník s ostruhami z ministerstva informatiky a ministerstva průmyslu a obchodu, kde vedl odbor elektronických komunikací a sekci digitální ekonomiky, po svém jmenování změnil směřování úřadu, který pod vedením předchozího předsedy Pavla Dvořáka úplně rezignoval na svou regulační funkci.

Svým důrazem na ochranu spotřebitele rozhněval především mobilní operátory, kteří za Dvořákova vedení zažívali zlatá léta vysokých zisků a nízkých investic. Přesto má respektovaný odborník u zástupců telekomunikačního a IT průmyslu většinou podporu.

„O prodloužení mandátu nemohu rozhodnout já, ale osobně s tím rozhodně nemám problém,“ řekl LN k Novákově budoucnosti ve vedení ČTÚ Mládek.

Kromě dvou nejvýraznějších tváří regulátora v Radě ČTÚ zasedají ještě bývalý šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář a Jan Duben, dřívější ředitel sekce elektronických komunikací a poštovních služeb a ředitel sekce digitální ekonomiky a ochrany spotřebitele na MPO. Oběma končí funkční období v roce 2019. Nejnovějším členem je vysokoškolský pedagog, publicista a český technologický pionýr Jiří Peterka, jemuž mandát vyprší ještě o rok později.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...