1. ledna 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Začali platit eurem, nazpět žádají koruny

Slováci si po silvestrovské půlnoci mohli vybrat z bankomatů své první eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci si po silvestrovské půlnoci mohli vybrat z bankomatů své první eura. | foto: SAMUEL KUBANI AFP

BRATISLAVA Slovensko se dnes připojilo k patnácti zemím Evropské unie, v nichž se platí eurem. Krátce po půlnoci začaly tuto měnu vydávat bankomaty. Přesto, že se jednotná evropská měna stává v zemi oficiálním platidlem, budou moci Slováci platit slovenskými korunami ještě prvních šestnáct dnů roku 2009.

Pro přijetí nové měny museli lidé na počátku Nového roku počítat s některými omezeními - banky například na několik hodin odstavily bankomaty a zavřeno měly i sítě čerpacích stanic.

Sítě bankomatů, platebních terminálů a karet na Slovensku přešly v noci na dnešek bez problémů na euro a podle zástupců bank všechny fungují jako v jiné dny. Také sítě čerpacích stanic po úpravě
stojanů a dalších systémů na euro postupně spouštějí svůj provoz.  Podle Slovenské bankovní asociace (SBA) bankomaty vydávají klientům eura a v jednotné evropské měně se uskutečňují i platby kartami. "Síť karet, bankomatů a platebních terminálů je od 2:00 plně funkční tak, jako v době běžného provozu. Výběry a platby probíhají v eurech," informoval Marcel Laznia z SBA.

Velké problémy ale zavedení eura na Slovensku zatím nezpůsobilo. Zákazníci v lékárnách, na čerpacích stanicích či cestující ve vlacích sice v prvních hodinách po příchodu nové měny platili převážně korunami, objevily se však již i první platby v eurech. Někteří lidé si ale na novou měnu zvykají těžko a namísto centových eur žádají vrácení v korunách. Problémy se však mohou objevit v pátek po otevření obchodů.

"Zatím jsme neměli žádné těžkosti, lidé většinou platí korunami, ale
objevila se již i eura. Nevyskytl se ani případ, že by chtěl někdo za menší nákup platit nepřiměřeně velkou slovenskou bankovkou a očekával vrácení v eurech," řekla Eva Kutnerová z lékárny Justa v Žilině. Upozornila také, že někteří zákazníci požadovali vrátit peníze v korunách. Podle ní se část lidí obávala, zda dostane v centech a eurech správně vráceno. Jiní se prý zase jen těžko loučili se starou měnou, kterou chtějí využívat do posledního možného termínu.

Korunové platby převládaly i na košických čerpacích stanicích nebo ve vozech taxi. "Určitě převládají platby v korunách, i při vrácení lidé upřednostňují koruny," uvedla pracovnice jedné z čerpacích stanic.

Disciplinovaně se prý chovají i cestující na železnici. "Vše zatím funguje hladce. Od rána cestující platili jen korunami. Dávali zhruba obnos v ceně cestovního lístku," dodal výpravčí ve stanici Turany.

Mezi prvními si funkce bankomatů na eura vyzkoušeli premiér Robert Fico, guvernér národní banky Ivan Šramko nebo vládní zmocněnec pro zavedení eura Igor Barát. "Euro přichází na Nový rok 2009 na Slovensko jako nejlepší talisman pro štěstí. V současné světové hospodářské krizi je to pro Slováky psychologický nástroj, který upevňuje vlastní sebevědomí," prohlásil při výběru Fico.

Ekonomové i politici tvrdí, že euro, které je ve většině západoevropských zemí v oběhu od roku 2002, pomůže Slovensku překonat dopad globální finanční krize. Slováci měli podobně jako obyvatelé jiných zemí, které do eurozóny vstoupily, obavy ze zvyšování cen. Na vývoj cen v období přechodu na novou měnu přitom dohlíží několik institucí, nepoctivým obchodníkům dokonce za bezdůvodné zdražování hrozí vězení.

Slovensko je šestnáctým státem eurozóny a po Slovinsku druhou zemí z bývalého východního bloku. Loni se k zemím, kde bylo zavedeno euro, připojily Kypr a Malta, v nejbližších letech se výraznější rozšiřování eurozóny nepředpokládá.

Česká vláda oznámí termín přijetí společné evropské měny v ČR 1. listopadu letošního roku. Premiér Mirek Topolánek to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Lidovky.cz

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.