Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Záchranný balíček Řecko nespasí, míní analytici

Transparent řeckých demonstrantů hlásá: Nerozhazoval jsem s vámi peníze. Jsou mi tři roky. Proč bych vám měl platit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transparent řeckých demonstrantů hlásá: Nerozhazoval jsem s vámi peníze. Jsou mi tři roky. Proč bych vám měl platit? | foto: ČTK

PRAHA Čtvrteční dohodu eurozóny o novém záchranném programu pro Řecko považují analyticiza důležitý posun vpřed při řešení evropské dluhové krize. Ekonomové oceňují zapojení soukromého sektoru do řešení problémů Řecka a rozšíření nástrojů záchranného fondu EU, které umožní lepší reakce. Dodávají však, že problém definitivně vyřešen není.

"Summit přinesl důležitý posun v řešení evropské dluhové krize. Nově dohodnuté kroky poskytnou především významně větší prostor Řecku k řešení jeho problémů a poskytnou nástroje pro omezení spekulativních tlaků proti velkým státům eurozóny," uvedl analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Z politického hlediska je podle něj důležité zapojení soukromého sektoru do řešení krize, protože poskytuje politikům argumenty, které pomoc poskytovanou státy činí přijatelnější pro veřejnost.

"Schválený plán pomoci Řecku představuje průlom v jednání evropských politiků. Po dlouhé době se konečně podařilo dohnat běh událostí a zareagovat dostatečně důrazně," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

INFOGRAFIKA LIDOVÝCH NOVIN

Důležitá není podle něj jen pomoc Řecku, ale také přijetí možnosti poskytnout preventivní úvěry dalším ohroženým zemím a jejich bankám. "Toto opatření zjevně směřuje především k Itálii a Španělsku a mělo by zastavit šíření nákazy dluhové krize," dodal.

Dohoda je podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pozitivním překvapením. Trh totiž byl podle něj ohledně možnosti konstruktivní dohody značně skeptický.

"Jedna z klíčových věcí je dohoda o zapojení soukromého sektoru, ale právě v tomto bodě chybí zatím podstatné detaily. Další klíčovou věcí je rozšíření pravomocí fondu, který bude moci kupovat dluhopisy na sekundárním trhu a poskytovat pomoc bankám," uvedl.

Evropě se prozatím podle Brožky podařilo problém opět odsunout a získat čas. "V tomto čase by se mělo usilovně pracovat na opatřeních ke snížení rozpočtových deficitů v řadě zemí eurozóny," dodal.

ODLIŠNÉ VNÍMÁNÍ DOHODY V EVROPĚ

Dalším problémem podle Marka je kapacita záchranného fondu. "Pokud by bylo potřeba a musely by být splněna všechna slíbená opatření, musely by se výpůjční kapacita fondu zvýšit," upozornil.

Dohoda je ovšem podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové prakticky vyhlášením řízeného bankrotu Řecka. "Například splacení dluhopisů výměnou za povinný odkup dluhopisu s prodlouženou splatností není fakticky ničím jiným než restrukturalizací splatnosti a úrokové sazby, což zase znamená selhání dlužníka," upozornila.

Řecko v bankrotové situaci

Mezinárodní ratingová agentura Fitch oznámila, že bude dočasně vést Řecko jako platebně neschopné. Řecko se tak stane první zemí eurozóny, které se ocitne v bankrotové situaci.

"Evropa se nyní třese, aby bankrot nevyhlásily všechny tři velké ratingové agentury současně, protože v takové případě by podle evropské legislativy byly řecké banky odříznuté od likvidity od Evropské centrální banky," dodala Šichtařová.

Řecký dluh navíc podle analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše bude pravděpodobně potřebovat osekat daleko více, než si v tuto chvíli evropští politici jsou schopni přiznat.

POLÁCI SE DO EURA NEHRNOU

"Současná opatření by měla z celkové dluhové zátěže v ideálním případě odmazat zhruba 26 miliard eur z celkového dluhu 350 miliard eur. Aby se Řecko stalo solventní, je třeba odmazat násobně více, zhruba 180 až 200 miliard korun," uvedl. Současná dohoda podle něj sice poskytuje periferiím eurozóny vítaný oddech, o definitivní řešení řeckého problému jde jen stěží.

I když posílení záchranných mechanismů bylo podle Marka nezbytné, pro budoucí existenci eurozóny bude potřeba udělat mnohem více.

"Neuspokojivé jsou dosavadní pokusy o posílení rozpočtové disciplíny. Přitom jde o naprosto nezbytný požadavek a předpoklad, že se nebudou opakovat podobné krize jako v Řecku, které ohrožují základy měnové unie," uvedl.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...