16. dubna 2009 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Žádaný Kalousek

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Proč se vedly takové divoké spekulace o tom, že by Miroslav Kalousek mohl na ministerstvu financí přežít i do Fischerovy vlády? Proč se najednou prezident svěřoval, že právě jeho by v nové vládě „stoprocentně“ bral, a proč musela ČSSD totéž dementovat?

Kalousek zrovna teď vyhovoval různým na sobě nezávislým zájmům. Sociální demokraté potřebují mít KDU-ČSL rozhádanou. Pokud by ji Kalouskova účast ve Fischerově vládě pomohla rozhádat ještě víc, může taky celá lidová strana časem zaniknout a většinu jejích voličů pak shrábnou oni.
 
Prezident by zas měl rád ve vládě důležitého spojence, navíc je jeho soud o ministrově ekonomické odbornosti zjevně správný. Jen ten Topolánek nesestavuje vládu odbornou, nýbrž odbornickou.
 
A Kalousek? Vydělávat peníze, pokud víme, už nemusí. Jenže mužům po padesátce se vysoká politika často stává tou hlavní vášní. Ministr prý koketuje se založením nové pravicové strany. A kdo by nechtěl mít renomé muže, o něhož se v těžkých časech ucházeli vlastně úplně všichni?