Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
31. července 2018 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zadlužení českých domácností v červnu stouplo na 1,589 bilionu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen stouplo letos v červnu oproti květnu o zhruba 12,1 miliardy korun na 1,589 bilionu. Meziročně dluhy vzrostly asi o 110 miliard. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ještě výrazněji rostlo v červnu meziměsíčně zadlužení firem, a to o 18 miliard na 1,082 bilionu korun. Oproti loňskému červnu dluhy firem stouply o necelých 43 miliard Kč.

Dluhy tuzemských domácností stoupají nepřetržitě od února roku 2016. Narostly tak již od té doby o zhruba čtvrt bilionu korun. Zhruba tři čtvrtiny z celkového objemu peněz, které domácnosti dluží, připadají podle ČNB na úvěry na bydlení, hlavně na hypotéky. V červnu rostl ve srovnání s květnem objem úvěrů na bydlení i spotřebitelských úvěrů. 

Zadlužení firem ve srovnání s vývojem dluhů domácností v posledních letech častěji kolísá. Například od loňského září až do letošního ledna dluhy firem meziměsíčně vytrvale klesaly. Meziměsíční pokles zaznamenaly dluhy firem také v březnu, ale od dubna již zase stoupají. 

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

ČTK