17. června 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zadlužení obcí roste. Problém má už 66 z nich

Čechů žije na venkově víc, než se zdá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čechů žije na venkově víc, než se zdá. | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Šedesáti šesti starostům českých obcí leží na stole dopis. Jeho odesilatelem je ministerstvo financí. Upozorňuje v něm na rizikové hospodaření jejich vesnic a měst.

"Jedná se o obce, které mají nejen vysoké dluhy, ale také málo peněz a vysoký podíl výpůjček," řekl LN šéf odboru financování územních rozpočtů na ministerstvu financí Jan Zikl.

Počet obcí, jejichž hospodaření vyhodnocuje ministerstvo financí jako rizikové, tak v porovnání s loňskem stoupl téměř o třetinu. Loni se s podobnými problémy potýkalo 45 obcí.

Narostl i celkový dluh obcí. Zatímco na konci roku 2009 činilo celkové zadlužení českých obcí 80,6 miliardy, loni se vyšplhalo na 83 miliard korun. Může za to i často chybné počínání starostů.

Které obce to jsou?
Ministr financí Miroslav Kalousek proto plánuje v září vůbec poprvé zveřejnit seznam měst s rizikovým hospodařením. "Chceme vytvářet na starosty tlak, že když udělají rozhodnutí, které obec poškodí, dostane se to ven," řekl Zikl.