Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zadlužení v Unii roste. Nejlépe je na tom Estonsko

Zadlužení eurozóny i Evropské unie roste. Ve státech, kde se platí eurem, stoupl na konci loňského roku vládní dluh na 87,2 procenta HDP a v EU na 82,5 procenta. Informoval o tom Evropský statistický úřad (Eurostat). Evropa přitom dlouhodobě usiluje o to, aby země dostaly své dluhy pod hranici 60 procent HDP, která je také brána za jednu z podmínek pro přijetí eura.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PF

P. Fiala

23. 4. 2012 12:30
Zamyšlení nad "státními dluhy"

Položme si otázky: U koho se ty státy-politické vlády či i též království zadlužují, kdo jim ty Eura či národní měny půjčuje?

Média píší: Jsou to soukromí investoři.

Takže otázky upřesníme: Kdo to jsou soukromí investoři? Odkud berou Eura či národní měny? Tisknou si je? Jistě ne, na to jsou ustanovení již v Ústavách. Kde je tedy berou? Kdo jim je dává? Jakým způsobem? Jedna miliarda Kč je asi tak jedna paleta svazků 5000,- bankovek.

Odpověď, jedna z více: Jsou to masy občanů státu, kteří vložili své Eura či národní měny do všelijakých finančních institucí, se smlouvou, že jejich Kč budou na určité doby určitým menším 1-2 % úrokem zhodnocovány, proti INFLACI. Vlády si tyto Kč vyměňují s těmito finančními institucemi za barevné papírky "státní dluhopisy" s úrokem 4-7%. Vnímáme ten rozdíl v úrokových sazbách?

Pro vlády v ČR od vlád pana Zemana až po pana Fišera, jejich ministrů financí, byly státní dluhopisy vydávány ve velkém stylu. Které finanční instituce drží státní dluhopisy a inkasují úroky? Jaké mají každoroční ZISKY? To sou otázky pro zvídavé čtenáře.

0 0
možnosti