23. dubna 2012 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zadlužení v Unii roste. Nejlépe je na tom Estonsko

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

BRUSEL Zadlužení eurozóny i Evropské unie roste. Ve státech, kde se platí eurem, stoupl na konci loňského roku vládní dluh na 87,2 procenta HDP a v EU na 82,5 procenta. Informoval o tom Evropský statistický úřad (Eurostat). Evropa přitom dlouhodobě usiluje o to, aby země dostaly své dluhy pod hranici 60 procent HDP, která je také brána za jednu z podmínek pro přijetí eura.

Eurozóně ani EU se nedaří v průměru plnit ani další z dlouhodobých kritérií, aby deficit rozpočtu byl pod třemi procenty HDP. V eurozóně byl loni 4,1 procenta a v EU 4,5 procenta. V obou případech jde ale o výrazný pokles, neboť v roce 2010 v eurozóně deficit činil 6,2 procenta a v EU 6,5 procenta.

ČTĚTE DÁLE:

Rozpočtové schodky si vylepšilo 24 zemí Unie

Největší deficit rozpočtu v poměru k HDP byl loni v Irsku (13,1 procenta), Řecku (9,1 procenta) a Španělsku (8,5 procenta). Tři země se mohly pyšnit přebytkem; jde o Maďarsko (4,3 procenta), Estonsko (jedno procento) a Švédsko (0,3 procenta. V České republice deficit činil 3,1 procenta.

Celkově se situace ohledně schodků loni zlepšila ve 24 zemích EU. Ve dvou se zhoršila a v jedné zůstala na stejné úrovni jako předloni.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejnižší dluhy má Estonsko, nejvyšší Řecko

Nejnižší zadlužení za loňský rok hlásí Estonsko, kde je vládní dluh pouhých šest procent HDP. V Bulharsku to bylo 16,3 procenta a v Lucembursku 18,2 procenta. Ani Česko na tom není špatně, neboť díky 41,2 procenta má sedmý nejnižší dluh z 27 států unie.

Jednoznačně nejvyšší zadlužení připadlo na krizí stíhané Řecko, kde bylo 165,3 procenta HDP. Za ním jsou Itálie (120,1 procenta) a Irsko (108,2 procenta).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!