20. ledna 2010 10:21, aktualizováno  11:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zadlužený stát se pomstí občanům, daň z příjmu má stoupnout na 25 %

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí zvažuje možnost zvýšit daň z příjmu fyzických osob na 25 procent. V současnosti je jednotná sazba této daně 15 procent ze superhrubé mzdy, což je 23 procent z hrubé mzdy. Důvodem k tomuto kroku je rekordně hluboký deficit veřejných financí.

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Pokud by plán nakonec prošel, znamenalo by to konec konceptu superhrubé mzdy. MF také navrhuje zrušit stropy na odvody sociálního pojištění pro lidi, kteří vydělávají více než 1,7 milionů korun ročně.

"Jde o osobní názor náměstka Petera Chrenka, nebo o úvahy, které zatím ani nebyly podrobeny interní diskusi na ministerstvu financí," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Cílem současného kabinetu je podle něj připravit pro vládu vzešlou ze sněmovních voleb seznam doporučení, které zlepší stav veřejných financí. "Ačkoli se na doporučeních intenzivně pracuje, v tuto chvíli neexistuje žádný oficiální návrh MF," dodal.

Čtěte více


"Je to koncepce reformy daňového systému Česku. Připravujeme ji už od listopadu," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Kolik přesně by se zvýšením daní z příjmů získalo není jasné, když bude záležet např. také na tom, jak by se hýbalo se slevami na daních.

Celý plán má být hotový v březnu a bude na příští vládě, zda jej přijme. Zdanění příjmů ve výši 25 procent v současné době odmítají jak ODS i ČSSD.

Předseda ODS Mirek Topolánek ale uvedl, že možnost posunutí stropu na sociální pojištění nevylučuje.

ČTK