7. září 2009 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zahraniční obchod je nadále v přebytku, celkově se však propadá

Zahraniční obchod Česka je v propadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahraniční obchod Česka je v propadu | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční obchod České republiky skončil v červenci s přebytkem 12,3 miliardy korun, což byl meziročně o 5,7 miliardy Kč lepší výsledek. Ve výsledku se pozitivně odrazil především nižší nákup ropy a zemního plynu, naopak negativně se projevil nižší vývoz aut. Již čtvrtý měsíc v řadě pokračuje dvouciferný pokles zahraničního obchodu, přičemž vývoz a dovoz klesá nepřetržitě od října loňského roku.

Vývoz v červenci klesl meziročně v běžných cenách o 17,9 procenta a dovoz o 21,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

 V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám se zahraniční obchod výrazněji snížil v přepočtu na eura (vývoz o 25,1 procenta, dovoz o 28,2 procenta), a zejména pak na dolary. V přepočtu na americkou měnu ČSÚ uvádí pokles vývozu o 33 procent a dovozu o 35,8 procenta.

Od vzniku samostatné České republiky do roku 2007 byla červencová bilance vždy záporná. Letošní červencovou bilanci pozitivně ovlivnilo především zmenšení pasiva v obchodě s minerálními palivy o 6,4 miliardy Kč. Přebytek se zvýšil v obchodě s polotovary a materiály o 2,1 miliardy Kč, průmyslovým spotřebním zbožím o 0,7 miliardy Kč, surovinami o 0,6 miliardy a nápoji a tabákem o 0,2 miliardy korun.

Deficit letos v červenci klesl v obchodě s potravinami a živými zvířaty o 0,2 miliardy a schodek obchodu s chemickými výrobky (8,5 miliardy Kč) zůstal na úrovni července 2008. Negativní vliv na přírůstek celkového salda měl pouze obchod se stroji a dopravními prostředky, kde se aktivum snížilo o 4,4 miliardy Kč.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků byl nižší o 20,1 procenta a představoval 21,8 miliardy Kč. Z toho největší pokles statistici zaznamenali u silničních vozidel o 5,8 miliardy Kč a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 4,2 miliardy Kč. Celkový dovoz strojů a zařízení klesl o 22,1 procenta, tedy o 17,4 miliardy Kč. Snížil se zejména dovoz silničních vozidel o 4,7 miliardy Kč a průmyslových strojů a zařízení o tři miliardy Kč.

ČTK