10. ledna 2008 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zahraniční obchod nakopl korunu

Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Silná česká měna opět zdolala rekord a výrazně tak brání ještě vyšší inflaci. Dnes posunula svá maxima k euru na 25,83 Kč/EUR a k dolaru na 17,60 Kč/USD. Koruna tak podle ekonomů reaguje mimo jiné na výsledky zahraničního obchodu za listopad, které překonaly očekávání.

Zahraniční obchod skončil v listopadu 2007 přebytkem 11,3 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun více a zatím nejlepší listopadový výsledek. "Koruna v reakci na tato čísla jistě posílí," uvedla  například analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

"Přebytek zahraničního obchodu je pro trhy velkým překvapením, překonán byl i ten nejoptimističtější tržní odhad. Exporty stále táhne silná zahraniční poptávka, naopak importy stále nijak výrazně nezatěžují vysoké ceny komodit na světových trzích ani silná spotřeba tuzemských domácností. Zveřejněné tak rozhodně nebude důvodem pro to, aby koruna výrazně korigovala své současné zisky, spíše naopak," uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.

Důvodem posilování měny je podle analytika ČSOB Jana Čermáka rovněž fakt, že kombinace vyšší inflace a slušného růstu dělají z Česka vedle Polska jednu z mála oblastí, kde se ještě zvažuje zvyšování sazeb. Kvůli tomu tak roste i zájem investorů o korunu.

Koruna je ale zároveň výrazným faktorem, který působí proti ještě vyššímu růstu cen. Zlevňuje totiž dovážené zboží a tlumí růst cen ropy na světových trzích. I podle zápisu z jednání bankovní rady ČNB je koruna jedním z mála současných faktorů, které proti růstu cen působí. Podle analytiků to ovšem nezabrání centrálním bankéřům sazby již v únoru zvýšit.

Pro české spotřebitele posilující koruna znamená zlevnění dováženého zboží ze zahraničí, především elektroniky, oblečení a také zájezdů do ciziny. Na druhou stranu čeští exportéři ztrácejí cenovou konkurenceschopnost na zahraničních trzích a silná koruna se negativně může promítnout do jejich hospodářských výsledků.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.