8. června 2009 10:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zahraniční obchod zlepšil bilanci, dobrá zpráva to ale není

Mezinárodní obchod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní obchod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční obchod skončil v dubnu přebytkem 12 miliard korun, což byl meziročně o 5,6 miliardy lepší výsledek. Hluboký propad vývozu i dovozu ale spíše potvrzuje černé období mezinárodního obchodu.

"Příznivá obchodní bilance za duben je v současnosti spíš znakem slabosti než síly české ekonomiky. V souladu s nedávno zveřejněným bleskovým odhadem o poklesu průmyslové výroby potvrzují dnešní čísla pokračující výrazný propad dynamiky exportu," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.Podle něj květen přinese zmírnění meziročního propadu exportu.

Přebytek pozitivně ovlivnil především nižší deficit v obchodě s minerálními palivy o 4,1 miliardy korun. Vývoz v dubnu sice meziročně v běžných cenách klesl o téměř 23 procent, ale propad dovozu ho s 26 procenty překonal. U dovozu šlo o nejhlubší, u vývozu o druhý největší propad od vzniku České republiky. 

"Po zohlednění směnných relací, zjistíme, že se bilance ve skutečnosti téměř nezměnila. Pokud by se letos dováželo a vyváželo za stejné ceny jako loni, dosáhl by přebytek podle našeho odhadu opět zhruba 6 miliard korun," komentuje výsledek obchodu analytik společnosti Patria David marek.

Šrotovné nepomohlo tak, jak se čekalo
Celkovou bilanci nepříznivě ovlivnil pokles přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 2,2 miliardy korun, průmyslovým spotřebním zbožím o jednu miliardu korun a nápoji a tabákem o 0,4 miliardy korun. Schodek v obchodě s potravinami a živými zvířaty se prohloubil o 0,7 miliardy korun.

Obchod se stroji a dopravními prostředky v dubnu zaznamenal pokles vývozu o 23 procent a dovozu o 27,8 procenta. Snížil se především vývoz a dovoz silničních vozidel, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu.

"Určité zklamání může představovat vývoz. Šrotovné a další kroky hospodářské politiky v zahraničí dokázaly ztlumit propad vývoz v březnu, o měsíc později je ale zřejmé, že vliv těchto opatření nedokáže kompenzovat rychle klesající poptávku v zahraničí. Recese v eurozóně i nadále silně dopadá na českou ekonomiku," dodává Marek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz